Dövizle Askerlik Dövizle Askerliğe Zam: Ücret 5 Bin 113 Euro’ya Çıkıyor

Türkiye’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. Yeni sisteme göre yurt dışında bulunanlar için paralı askerlik ücreti 5 bin 113 Euro olarak belirlendi.

admin 8 Mart 2019

Türkiye’de yeni askerlik sistemi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandı. Akar, AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamada “Bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 TL ve her 6 ayda bir bu ücret artacak” açıklamasında bulundu. Yurt dışında bulunanlar için paralı askerlik ücretinin ise bedellinin Euro karşılığı olduğu ve bugün itibariyle bu ücretin 5 bin 113 Euro’ya tekabül ettiği belirtildi.

Akar Yeni Sistemin Detaylarını Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sisteminin dağılımının; bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizle askerlik şeklinde olacağını duyurdu.

Akar, “Lise mezunu gencimiz bir ay temel askerlik yapacak. İhtiyaçtan fazla bedelli talebi olursa kura çekilecek. Bir aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişkileri kesilecek. Lise mezunu gençlerimiz 6. aya kadar askerlik yapacaklar bu süre zarfında harçlık alacaklar. Eğer talep ederlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Eğer bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam edebilecek” ifadelerini kullandı.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar