İslamofobi Danimarka’da Kur’an’a Hakaret Sonrası Olaylar Çıktı: 23 Kişi Gözaltına Alındı

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) Lideri Rasmus Paludan’ın Müslümanların yoğun yaşadığı mahallede yaptığı provokasyon sonrasında olaylar çıktı.

admin 15 Nisan 2019

Danimarka‘da aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) Lideri Rasmus Paludan’ın Müslümanların yoğun yaşadığı mahallede Kur’an-ı Kerim’i havaya fırlattı.

Müslümanların yoğun yaşadığı başkent Kopenhag’ın Nörrebro semtindeki Blaagards Plads Meydanı’nda polis çemberinde gösteri düzenleyen daha önce ırkçı ifadeleri nedeniyle mahkum olan aşırı sağcı Paludan, elinde tuttuğu Kur’an-ı Kerim’i havaya fırlattı.

23 Kişi Gözaltına Alındı

Paludan’ın bu provokatif eylemi sonrasında olaylar çıktı. Çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık polise taş atıp konteynerleri ateşe verirken polis de kalabalığa karşı biber gazı kullandı. Paludan’a doğru koşan bir kişi emniyet güçleri tarafından engellendi. Paludan, bölgeden polis eşliğinde uzaklaştırıldı. Olaylar gece boyunca sürerken, Kopenhag’ın bazı mahallerinde göstericiler çöp kutularını ateşe verdi. Çıkan olaylarda 23 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Olaylar sonrası Twitter’dan açıklama yapan Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen, vatandaşları Paludan’nun toplum arasında bölücülükten başka bir işe yaramayan anlamsız provakasyonlarından uzak durmaya davet etti.

Daha Önce de Provakasyon Yapmıştı

22 Mart’ta Danimarka Parlamentosu önünde kılınan cuma namazını da protesto eden Sıkı Yön Lideri Rasmus Paludan, Kuran-ı Kerim yakmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar