Almanya NSU 2.0’den Açığa Alınan Polis Trafik Kazasında Öldü

Almanya’da Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’a gönderilen ‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektuplarına ilişkin açılan soruşturmadaki şüpheli polislerden birinin trafik kazasında öldüğü ortaya çıktı.

admin 10 Mayıs 2019

Alman medyasında yer alan haberlerde 36 yaşındaki polis memurunun geçen pazar günü Hessen Eyaleti’nin Alsfeld beldesi yakınlarında aracıyla bir ağaca çarptığı ve hayatını kaybettiği belirtildi. Söz konusu polis memurunun avukat Seda Başay Yıldız’a 2 Ağustos’ta tehdit mektubu gönderilmesinin ardından Hessen polisi içinde başlatılan soruşturmada açığa alınan polislerden biri olduğu kaydedildi. Ölen polis memurunun avukata mektubu gönderdiğinden doğrudan şüphelenilen 5 polis memurundan biri olmadığı ancak soruşturmanın derinleştirilmesi sonrası açığa alınan 38 şüpheliden biri olduğu belirtildi.
Savcılığın kazaya ilişkin soruşturma başlattığı ve otopsi raporunun beklendiği belirtildi. Ancak Alman basınında polis memurunun intihar etmiş olabileceği yorumları yapıldı.

NSU davasında tanık olan ve istihbarata çalışan bazı muhbirlerin şüpheli ölümlerinin ardından polis memurunun kaza yaparak ölmesi şüphe uyandırdı.

Almanya

Frankfurt Karakolundaki Aşırı Sağcı Polisler Endişe Yarattı

19 Aralık 2018

Ölümle Tehdit Edilmişti

NSU’nun Münih’te görülen davasında, 2000 yılında öldürülen Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapan Seda Başay Yıldız’a 2 Ağustos’ta gönderilen ‘NSU 2.0’ imzalı mektupta kendisi ve ailesi ölümle tehdit edilmişti. Bunun üzerine başlatılan inceleme kapsamında Yıldız’ın nüfus bilgilerine Frankfurt polis karakolundaki bir bilgisayardan bakıldığı tespit edilmişti.

Avukatın kimlik bilgilerine bakıldığı sırada bilgisayara erişimi bulunan polis memurlarının, internet üzerinden oluşturdukları grupta birbirlerine gamalı haç ve Hitler’in fotoğrafları ile yabancı düşmanlığı içeren mesajlar gönderdiği belirlenmiş, hakkında soruşturma başlatılan 5 polis, geçici olarak görevden alınmıştı. Yıldız’a ocak ayında ikinci bir tehdit mektubu gönderilmiş aynı adreste oturan babasının, annesinin, eşinin ve çocuğunun isimlerinin yer aldığı ‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektubunda, “Aklı ölmüş pis döner. Sen, polis meslektaşlarımıza ne yaptığının bilincinde değilsin” ifadeleri yer almıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |