İnsan Kaçakçılığı Afrika’da İnsan Kaçakçıları Yöntem Değiştirdi

Afrika’daki insan kaçakçıları ve tacirlerin, uyguladıkları iş modelleri ve güzergahlarda değişiklik yaptıkları ortaya çıktı. 

admin 13 Mayıs 2019

Avrupa Birliği Afrika İçin Güven Fonu tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Afrika’daki göçmen tacirleri ve kaçakçıların geçişleri kolaylaştırabilmek için iş modellerinde değişikliğe gittiklerini ortaya koydu. Raporda kaçakçıların yeni rotalar üzerinden insan kaçakçılığına devam ettikleri belirtildi. Rapora göre daha önce Afrika’dan göç etmek için kullanılan yolların değiştiği ve Nijer, Cezayir ve Türkiye üzerinden yeni rotaların ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca yeni kaçakçılık modellerinin göçmenleri gizli olarak kaçırmaktan ziyade ticari seyahatler üzerinden geliştirildiğine değiniliyor. Rapor yazarları, hazırlanan çalışmanın insan kaçakçılığından sorumlu suç şebekelerinin çökertilmesine yönelik olarak finans ve kaçakçılık ağlarının bozulmasını hedef aldığını belirttiler.

Savaşlardan Kaçan Savunmasız İnsanları Hedef Alıyorlar 

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da raporun tanıtımı için konuşan konuşan İnterpol’un Organize ve Gelişmekte Olan Suçlar Programı Direktörü Paul Stanfield ise göçmen kaçakçıları ve tacirlerin daha çok çatışmalardan kaçan savunmasız insanları hedef aldığını belirtti. Kaçakçılarla mücadele için suçun çok yönlü doğasını anlamanın önemine değinen Stanfield, İnterpol’ün bu süreçte mücadelesinin devam edeceğini belirtti. 

İnterpol geçtiğimiz ay Benin ve Nijer’de yaptığı operasyonlarda 157’si çocuk 200’den fazla kişiyi köle tacirlerinin elinden kurtarmayı başarmıştı.(eg) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar