Mülteci Krizi Macaristan Dışişleri Bakanı: “BM Küresel Göç Sözleşmesi En Tehlikeli Belge”

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Küresel Göç Sözleşmesi’nin şimdiye kadar hazırlanmış en tehlikeli belge olduğunu söyledi.

admin 15 Mayıs 2019

Brezilyalı meslektaşı Ernesto Araujo ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Birleşmiş Milletler’in göç üzerine hazırladığı yeni sözleşmenin şimdiye kadarki en tehlikeli belge olduğunu söyledi. Sözleşmenin reddine yönelik oy kullanan 6 ülkeden birisi oldukları için gurur duyduklarını açıkladı. 

Sözleşmenin Macaristan’ın güvenlik çıkarlarına tamamen aykırı olduğunu ifade eden Szijjarto, bu anlaşmanın dünyadaki milyonlarca kişiyi göç etmesine yönelik teşviklendireceğini savundu. Ülkelerine yapılan göçün güvenlik konusundaki etkisine değinen Macaristan Dışişleri Bakanı, kiminle yaşayıp yaşamayacaklarına karar verme haklarını saklı tuttuklarını sözlerine ekledi. 

“Dünyada En Fazla Zulme Hristiyanlar Uğruyor”

Uluslararası kamuoyunun Hristiyanları dünyada en fazla zulme uğrayan dinin mensupları olarak görmemesinden de yakınan Szijjarto, Orta Doğu’daki 35 bin kadar Hristiyanın vatanlarında kalmasında veya ülkelerine dönmesinde hükümet olarak yardımcı olduklarını söyledi. 

Tüm bunlara ek olarak Bakan, yaptığı açıklamasında Macaristan ve Brezilya’nın, göçmenlere karşı eyleme geçme ihtiyacı ve Hristiyanlara yönelik ayrımcılığın kabul edilemez olması gibi konularda benzer yaklaşımları paylaştıklarını belirtti. Bakan ayrıca uluslararası konularda Brezilya ile işbirliği yapacaklarının da sinyalini verdi. Brezilya Dışişleri Bakanı Araujo ise Macaristan ve Brezilya’nın “seslerini duyurmak için” mücadele verdiğini ve Hristiyan azınlık gruplarının korunması için Macaristan ile çok taraflı kuruluşlarla yapılabilecek işbirliğine açık olduklarını söyledi. bu sorunun ele alınmasının ülkesi için öncelikli meselelerden birisi olduğunu sözlerine ekledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Brezilya’nın yeni seçilen Başkanı Jair Bolsonaro göçmen karşıtı aşırı sağ politikaları ile biliniyor.(eg) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |