'Avusturya'

Avusturya’da Yönetim Krizi: FPÖ’lü Bakanlar Toplu Halde İstifa Etti

Avusturya'da muhafazakar eğilimli Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) kurduğu koalisyon hükümeti, Başbakan Yardımcısı Strache'ın adının karıştığı skandal sonrası sona erdi. Ülkede erken seçim kararı alınmışken, tüm FPÖ'lü bakanlar istifalarını verdi.

Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, eski Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’ye ait görüntülerin yer aldığı videonun ortaya çıkmasının ardından aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinden (FPÖ) İçişleri Bakanı Herbert Kickl’ın görevden alınması için Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen‘e öneride bulunduğu. Daha sonra ise FPÖ’lü bakanlar toplu halde istifa etti.

Başbakan Kurz, basına yaptığı açıklamada, erken seçim kararı alınan ülkede seçimlerin yapılacağı eylül ayına kadar yönetimi idare edecek hükümetin içinde İçişleri Bakanı Kickl’ın yer almasının eski başbakan yardımcına ait görüntülerin incelenmesine gölge düşürebileceğini, bu nedenle içişleri bakanının görevden alınması için cumhurbaşkanına öneride bulunduğunu ifade etti. Kurz, aşırı sağcı parti yönetiminin ülkenin karşı karşıya olduğu skandalın boyutlarını yorumlamakta güçlük çektiğini belirterek, seçimlerin yapılacağı güne kadar Avusturya’da istikrarın sağlanması ve özellikle Avrupa Birliği (AB) içinde ülkenin itibar kaybetmemesi için gerekli adımların atılmasının önemine işaret etti.

Toplu Halde İstifa Ettiler

Skandal görüntülerin İspanya’nın İbiza Adası’nda 2017’de kaydedildiği dönemde Herbert Kickl’ın aşırı sağcı partinin genel sekreteri ve özellikle partinin finansal konularından sorumlu olduğunu hatırlatarak, “Kamuoyunda yürütülecek incelemeye ilişkin şüphe oluşmaması için İçişleri Bakanı Herbert Kickl’in görevden alınmasını Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e önerdim.” dedi. Ancak Kickl’in bakanlıktan istifa etmeyi reddettiği kaydedilmişti. Kickl’ın Kurz’a çektiği “Hep birlikte istifa ederiz” restini, FPÖ’lü bakanlar bugün toplu halde yerine getirdi. Hükümette Strache ve Kickl dışında FPÖ’den 5 bakan daha vardı.

 Boşalan Bakanlıklara Teknokratlar Atanacak

15 Eylül’de yapılması planlanan erken seçimler için hazırlıklarını yoğunlaştıran Kurz ise boşalan bakanlıkları teknokratlarla dolduracağını duyurdu.

Öte yandan uzmanlar, Avusturya tarihinde ilk defa bir başbakanın içişleri bakanının görevden alınması için cumhurbaşkanına öneride bulunduğunu kaydetti.  Avusturya’da herhangi bir bakanın görevden azledilmesi için başbakanın cumhurbaşkanına öneride bulunması gerekiyor.

Avusturya’da cuma günü ortaya çıkan eski Başbakan Yardımcısı ve FPÖ Genel Başkanı Heinz Christian Strache’ye ait skandal görüntüler ardından, Strache bütün görevlerinden istifa ettiğini açıklamış, bunun üzerine Başbakan Sebastian Kurz da aşırı sağcı parti ile kurulan koalisyon hükümetinin sona erdiğini ve erken seçime gidileceğini duyurmuştu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen de seçimlerin eylülde yapılacağını açıklamıştı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler