'Avusturya'

Avusturya’da Büyük Kriz: Güvenoyu Alamayan Hükümet Düştü

Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz, parlamentoda yapılan güvenoyu oylamasını kaybederek ülke tarihinde bu oylama sonucu görevinden alınan ilk başbakan oldu.

Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Avusturya’da Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin istifası ile sonuçlanan video skandalının ardından ortaya çıkan hükümet krizi sürüyor. Başbakan Sebastian Kurz, bugün parlamentoda yapılan güvenoyu oylamasını kaybetti. Mecliste güvenoyu alamayan Başbakan Sebastian Kurz liderliğindeki hükümet düştü. Kurz böylece güvenoyu oylaması sonucu görevi sona eren Avusturya’nın ilk başbakanı oldu.

Meclis genel kurulunda yapılan özel oturumda, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) yanı sıra Liste Jetzt’in de karşı oylarıyla Başbakan ve geçici hükümet güven oyu alamadı. Ülkede eylül ayında erken seçime gidilmesi yönünde alınan kararın ardından Avusturya’yı seçime götürecek geçici hükümet ve Başbakan Kurz’un görevden azledilmesine karar verildi. Ulusal meclisin aldığı kararın ardından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in ülkeyi seçime götürecek yeni bir başbakanı görevlendirmesi bekleniyor.

Erken Seçin Eylül Ayında Yapılacak

Avusturya’da geçen hafta aşırı sağcı FPÖ eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin 2017’de İspanya’nın İbiza Adası’nda bir Rus yatırımcıyla yaklaşan genel seçimlerde partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya’ya verilmesi hususunda kolaylıklar yapacağı yönünde ifadelerin yer aldığı video kaydı basında yer almış, aşırı sağcı lider istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bunu üzerine Başbakan Kurz, Avustralya Halk Partisi (ÖVP) ve FPÖ koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, erken seçimlerin eylül ayında yapılması çağrısında bulunmuştu.(P,AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler