İslamofobi Irkçılardan Müslümanlara Tehdit: “Geri Durun, Yoksa Sizi Biz Atarız”

İskoçya'da bir caminin duvarına gamalı haç çizilirken, İngiltere'de "bir haçlının Müslümanları kovaladığını" gösteren posterler asıldı.

admin 30 Mayıs 2019

Birleşik Krallık sınırları içerisine yer alan İskoçya’nın Elgin kasabasındaki bir caminin duvarına dün gece saatlerinde Nazilerin sembolü olan ve aşırı sağcılarca kullanılan gamalı haç çizildi. Duvara küfür içeren ifadelerin de yazıldığı olayla ilgili 30-40 yaşlarında beyaz bir erkeğin arandığı belirtildi.

Elgin İslam Merkez Başkanı Lansana Bangura, konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada, “Elbette endişeliyiz. Bunu söylememek için aptal olmamız gerekiyor. Endişeliyiz ama bir yandan bu tarz olayları da bekliyorsunuz, umarım çok sık tekrarlanmaz.” ifadelerini kullandı. Polis yetkilisi Martin MacDougall da toplumda bu gibi saldırıların kesinlikle yerinin olmadığını ve faili tespit etmek için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Camiyle temastayız, soruşturmamız devam ederken bölgede devriyeler artırılacak.” diye konuştu.

Polis Soruşturma Başlattı

İngiltere‘nin Essex kasabasında ise Müslümanlar posterle hedef alındı. Kasabada bazı yerlere, atlı bir haçlının, AK-47 (kaleşnikof) taşıyan bir kadın ve bir erkeği kovalarken gösteren ve üzerinde “İslamcılar istenmiyorsunuz” ve “Geri durun, yoksa sizi biz atarız” yazılı posterler asıldı. Polis, beyaz milliyetçisi Generation Identity grubunun sembolünün de yer aldığı posterleri nefret suçu kapsamında soruşturduklarını açıkladı. Yerel Southend Standard gazetesi ise polisin ilk başta olaya nefret suçu kapsamında yaklaşmadığını yazdı.

“Müslüman Karşıtı Önyargı Normalleşmiş Durumda”

Southend Etnik Azınlık Forumu Başkanı Ahmed Khwaja, İslam karşıtı afişlerin daha fazla görünür hale gelmesinin hem endişeye hem de hayal kırıklığına yol açtığını belirterek, “Ne yazık ki Müslüman karşıtı önyargı toplumda yaygın ve medya ile siyasette de da artık normalleşmiş durumda.” diye konuştu.

Müslüman karşıtı nefret suçlarını izleyen sivil toplum kuruluşu Tell MAMA’ya göre, İngiltere’de İslamofobi, 2017 yılında Londra ve Manchester’daki yaşanan terör saldırılarını takiben artış gösterdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |