Avrupa AB’de Hayat Pahalılığının En Yüksek Olduğu Ülke Danimarka

Avrupa ülkeleri arasında hayat pahalılığının en yüksek olduğu ülkenin İzlanda olduğu ortaya çıktı. AB ülkeleri arasında ise listenin ilk sırasında Danimarka var. 

admin 24 Haziran 2019

Avrupa ülkeleri arasında hayat pahalılığının en yüksek olduğu ülkenin İzlanda olduğu ortaya çıktı. AB ülkeleri arasında ise listenin ilk sırasında Danimarka var.

İstatistik dairesinin verilerine göre, Almanya’da geçim masrafları komşularına göre daha uygunken, AB ortalamasının yüzde 4.3 üzerinde. AB içinde hayat pahalılığının en yüksek olduğu ülke ise Danimarka.

AB ortalamasına göre geçim masrafları Danimarka’da yüzde 37.9, İrlanda’da yüzde 27.3, Lüksemburg’ta yüzde 26.6, Finlandiya’da yüzde 22.5, İsveç’te yüzde 18.5 daha pahalı. AB ülkelerinde hayatın en ucuz olduğu ülke Bulgaristan. Bulgaristan’da hayat pahalılığı AB ortalamasının yarısı.

Almanya’da Maaşlar Yüzde 1.2 Oranında Arttı

AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinde hayat pahalılığının en yüksek olduğu ülke AB ortalamasına kıyasla İzlanda. İzlanda’da hayat AB ortalamasının yüzde 56.1 üzerinde. İzlanda’yı yüzde 51.9 ile İsviçre, yüzde 47.7 ile Norveç izliyor.

Türkiye’de ise hayat pahalılığı yüzde 56.6 oranında AB ortalamasının altında. İstatistik dairesinin verilerine göre Almanya’da maaşlar 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 1.2 oranında arttı. Ürünlerdeki fiyat artışı ise yüzde 1.4.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |