ALMANYA Almanya’da Haşema Yasağı İle İlgili Mahkemeden Emsal Karar

Renanya-Palatina Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi, Koblenz şehrinde bulunan yüzme havuzlarında uygulanan haşema yasağını kaldırdı.

admin 24 Haziran 2019

Almanya’da Renanya-Palatina Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi, Koblenz şehrinde bulunan yüzme havuzlarında uygulanan haşema yasağını anayasada belirtilen eşitlik ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdı. Belediyenin, yasağın profesyonel yüzücüleri kapsamadığı, “cilt hastalıklarının bulaştırılma” gerekçesiyle yasak kararı alındığı yönündeki savunması mahkeme tarafından inandırıcı bulunmadı. 

Haşema yasağı Suriyeli bir Müslüman kadının şikâyeti üzerine kaldırıldı. Mahkemeye başvuran başörtülü kadın, doktorların kendisine sırt ağrılarının hafiflemesi için yüzmeyi tavsiye ettiğini belirterek, inancı gereği sadece haşema ile havuza girebileceğini söyledi. 

Haşema Kullanımı Ocak Ayında Yasaklanmıştı

“CDU”, “Freie Wähler – Özgür Seçmenler” ve “AfD” partilerinin ortak talepleri sonucu Almanya’nın Koblenz şehrindeki yüzme havuzlarında haşema kullanımı ocak ayından itibaren yasaklanmıştı. Partilerin gerekçeleri ise cilt hastalıklarının bu şekilde zor anlaşılabileceğiydi. Buna göre Koblenz Belediye Meclisi “Yüzme havuzlarına sadece ‘yüzme şortu’, ‘mayo’ veya ‘bikini’ ile girilebilir.” kuralını koymuştu. Tüm vücudu kapatan “dalgıç giysisi” konusunda ise sadece profesyonel yüzücülere müsade verilmişti. (bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar