Türkiye Avrupa’da Yaşayan Türklerin İlk Tercihi Kapıkule: Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler, yıllık izinlerini geçirmek üzere ay başından bu yana yoğun olarak Türkiye'ye giriş yapmaya devam ediyor. Hem giriş hem de çıkışlarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları genellikle Kapıkule'yi tercih ediyor.

admin 17 Temmuz 2019

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler, yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek üzere ay başından bu yana yoğun olarak Türkiye’ye giriş yapmaya devam ediyor.

Yunanistan üzerinden gelenler İpsala ve Pazarkule, Bulgaristan rotasından gelenler ise Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarından giriş yapıyor. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı beş sınır kapısından 1-15 Temmuz tarihleri arasında 112 bin 837 araç giriş yaptı. Bu araçların 69 bin 286’sının sürücüsü Kapıkule’yi tercih etti. Hem giriş hem de çıkışlarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları genellikle Kapıkule’yi tercih ediyor. Kapıkule‘de 15 Temmuz günü 7 bin 811 araçla 39 bin kişi giriş yaparken, tüm zamanların rekoru kırıldı. Geçen yıl aynı gün ise 7 bin 142 araç ile 37 bin kişi Türkiye’ye giriş yapmıştı.

Sınır Kapılarında Yoğunluk Hafta Sonunda Yaşanıyor

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kapıkule Emniyet Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sınır kapıları hafta içi günleri daha sakin. Ancak çoğu Avrupalı Türk’ün, yaşadığı ülkede cuma günü mesaisini tamamlamasının ardından yola çıkması nedeniyle hafta sonu sınır kapılarının tamamında yoğunluk ve sıkışıklık yaşanıyor.

Sınır kapılarının en yoğun saatlerinde gümrük işlemlerinin bekleme süresinin 1 saat, yoğunluk olmadığında ise 5 ile 15 dakika arasında değiştiğini belirtilen yetkililer, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye’ye gelmeden önce Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünün internet sayfasından yoğunluk hakkında bilgi almalarını istedi. Yetkililer, canlı olarak gözlenen yoğunluk durumuna göre daha sakin olan sınır kapılarına geçecek olan Türklerin, Türkiye’ye daha hızlı giriş yapacağını bildirdi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |