Almanya Almanya’da Çocuklara Kızamık Aşısı Zorunlu Hale Geliyor

Almanya'da çocuklara kızamık aşısını zorunlu hale getiren yasa tasarısı bakanlar kurulundan geçti. Yeni yasa ile çocuğuna aşı yaptırmayan velilere 2 bin 500 Euro para cezası verilecek. 

admin 18 Temmuz 2019

Almanya‘da çocuklara kızamık aşısı gelecek yıl mart ayından itibaren zorunlu hale gelecek. Yeni yasa tasarısı bakanlar kurulundan geçti. 

Yeni yasa tasarısına göre, kreş ve okula başlayacak çocuklar için velilerden aşı yaptırdıklarını ispatlamaları istenecek. Veliler, çocukların kaydını yaptırırken aşı defteri veya doktor raporu göstermek zorunda olacak. Aşı olmayan çocuklar için velilere 2 bin 500 Euro’ya kadar para cezası kesilebilecek. Ayrıca çocukların okul kaydı da yapılmayacak. 

“Kızamık Hastalığının Çocuklara Bulaşmasını Önlemek İstiyoruz”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aşıyla mümkün olduğunca kızamık hastalığının çocuklara bulaşmasını önlemek istiyoruz.” dedi. Yasa yürürlüğe girdiğinde anaokulu veya okullarda olan çocukların da 31 Temmuz 2021 tarihine kadar kızamık aşısı yaptırmaları gerekiyor.(bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |