Almanya Merkel: “Filistinliler, Ekonomik ve Sosyal Olarak İyi Bir Yaşamı Hak Ediyor”

Berlin'de, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Filistinliler, ekonomik ve sosyal olarak iyi bir yaşamı hak ediyor." dedi.

admin 29 Ağustos 2019

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Filistinliler, ekonomik ve sosyal olarak iyi bir yaşamı hak ediyor.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Başbakanlık binasında yapacağı görüşme öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Görüşmede Filistinlilerin durumunu ele alacaklarını belirten Merkel, “Filistinliler, ekonomik ve sosyal olarak iyi bir yaşamı hak ediyor. Buna ilişkin ekonomik kalkınma için perspektiflere ihtiyaç var.” diye konuştu.

Merkel, bölgedeki gelişmeleri görüşeceklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Bunu bir kez daha hem Filistin hem de İsrail halkının barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği siyasi bir çözüme ulaşılması temelinde yapacağız. Bize göre bu sadece ihtilafta olan taraflar arasında anlaşmaya varılan iki devleti çözüm ve uluslararası parametreler dikkate alınarak mümkün olabilir. Bu hedef devam etmeli.”  Başbakan Merkel, uzun ve çetrefilli yol olmasına rağmen bu hedefe doğru çalışmak gerektiğini bildirdi.

“Avrupa Ülkelerine, Filistin Devletini de Tanımaları Çağrısında Bulunuyorum”

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Almanya’nın Orta Doğu’da barış ve istikrarın sağlanmasına destek verme konusunda önemli rol oynadığını söyledi. 1967 sınırları içinde iki devletli çözüm temelinde müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını yineleyen Abbas, “Şansölye Merkel’in tek taraflı çözümlerden uzak, dünyada istikrarı ve barışı güçlendirmek için çok taraflı iş birliği çabalarını takdir ediyoruz.” dedi.

Abbas, Filistin’deki kurumlara ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) çalışmasına verdiği destekten dolayı Almanya’ya teşekkür etti. İsrail’in iki devletli çözüme zarar veren faaliyetleri hakkında Merkel’i bilgilendireceğini ifade eden Abbas, İsrail’in Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa ettiğine işaret etti.

Abbas, İsrail’in Doğu Kudüs’ün kimliğini değiştirdiğini belirterek, Gazze’nin halen abluka altında olduğunu vurguladı. Filistin’in devlet olarak tanınması gerektiğine dikkati çeken Abbas, “İki devletli çözüme inanan Avrupa ülkelerine, İsrail’i tanıdıktan sonra Filistin devletini de tanımaları çağrısında bulunuyorum.” diye konuştu.

Abbas, Filistin devletinin tanınmasının Filistin ile İsrail arasında yapılması gereken müzakerelere aykırı olmadığını kaydetti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |