Slovakya Irkçı İfadeler Kullanan Aşırı Sağcı Siyasetçinin Milletvekilliği Düşürüldü

Slovakya'da yüksek mahkeme, aşırı sağcı partiden bir milletvekilinin ırkçı açıklamaları nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine karar verdi.

admin 4 Eylül 2019

Slovakya Yüksek Mahkemesi, aşırı sağcı Bizim Slovakya Halk Partisinden (LSNS) milletvekili Milan Mazurek’in ırkçı ifadeleri nedeniyle milletvekilliğinden azledilmesine hükümetti.

Yüksek mahkeme, milletvekilinin, ülkedeki Romanlara yönelik aşağılayıcı ve ırkçı ifadeleri nedeniyle bir yılı aşkın süredir devam eden davada, Mazurek’in milletvekilliğinin düşürülmesine karar verdi. Mahkeme, siyasetçiyi ayrıca 10 bin avro para cezasına çarptırdı.

Ülke Tarihinde Bir İlk

Mahkemenin aldığı bu kararla Slovakya siyasi tarihinde ilk defa bir siyasetçi milletvekilliğini kaybetmiş oldu.

Maruzek, 2016’da bir radyoda yaptığı konuşmada, ülkede yaşayan Romanlara yönelik ırkçı ifadeler kullanmış, bunun üzerine bölge mahkemesi siyasetçiyi 5 bin avro (yaklaşık 32 bin lira) para cezasına çarptırmıştı. Mahkemenin kararına itiraz eden Maruzek temyize gitmişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |