Başörtüsü Müslüman Kadının İş Başvurusu Başörtüsü Nedeniyle Reddedildi

Almanya'nın Offenbach şehrinde yaşayan Müslüman bir kadın, iş başvurusunda bulunduğu Offenbach Entegrasyon Ofisi tarafından başörtüsü nedeniyle reddedildi.

admin 13 Eylül 2019

Almanya‘nın Hessen eyaletine bağlı, Rhein Main bölgesinde bulunan Offenbach şehrinde yaşayan Müslüman bir kadın, iş başvurusunda bulunduğu Offenbach Entegrasyon Ofisi tarafından, başörtüsü nedeniyle reddedildi. Eski Ayrımcılıkla Mücadele Görevlisi Wilfried Jungbluth, genç kadının, 2017 yılında İstihdamı Teşvik, İstatistik ve Entegrasyon Ofisi’ne 8. Sınıftan 10. Sınıfa kadar öğrencilerin mesleğe girişi konusunda öğrencileri desteklemek amacıyla onursal çalışan olmak üzere başvuruda bulunduğunu belirtti.  Jungbluth, genç kadından işte çalışabilmesinin koşulu olarak başörtüsünü çıkarması gerektiğinin talep edildiğini belirtti. İddiaya göre ret sebebinin yasal olmaması sebebiyle ofis müdürü yazılı bir ret bildirimde bulunmadı.

Offenbach Belediye Başkanı Felix Schwenke’ye Denetleme Şikayeti

Wilfried Jungbluth, başörtülü kadının iş başvurusunun reddedilmesiyle ilgili Offenbach Belediye Başkanı Felix Schwenke’ye yönelik bir denetleme şikâyetinde bulundu. Darmstadt Valiliği Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre şikâyet, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ulaştı. Açıklamada şikâyetin kurum tarafından incelendiği ve Offenbach Belediye Başkanı Schwenke’den konuyla ilgili bir açıklama talep edildiği belirtildi.

Dosya: "Avrupa'da Başörtü Yasakları"

Almanya'da Başörtüsü Kısıtlamaları ve Müslüman Kadınların Özgürlük İhlali

1 Temmuz 2018

“Belediye’de Genel Bir Başörtüsü Yasağı Hukuka Aykırıdır”

Jungbluth, konuyla ilgili “Belediye’de genel bir başörtüsü yasağı hukuka aykırıdır” derken, Schwenke’yi olaya seyirci kalmakla suçladı. Offenbach Belediyesi Sözcüsü ise genel bir başörtüsü yasağının söz konusu olmadığını ifade ederken, iş görüşmesinde tam olarak nasıl bir konuşmanın gerçekleştirdiğini söyleyemeyeceğini ifade etti ve görüşmenin detaylarının ancak gelecek hafta açıklanabileceğini belirtti.  (bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar