İslamofobi Hollanda’da Müslüman Kadınlar Sokakta Sözlü ve Fiziki Saldırı Mağduru

Hollanda'da Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu"nda, ülkede yaşayan Müslümanların yüzde 91'inin son 5 yılda İslamofobik saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

admin 2 Ekim 2019

Hollanda‘da Müslümanların yüzde 91’i son 5 yılda İslamofobik saldırıya maruz kaldı. İslamofobi’yi Bildir Vakfı, 5 yılı içeren “Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu”nu resmi internet sayfasından yayımladı. Araştırmanın ülkede yaşayan 337 Müslüman’ın katılımı ile gerçekleştirildiği belirtilen raporda, bunlardan 306’sının (yüzde 91) son 5 yılda sözlü veya fiziki İslamofobik saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

Müslüman Kadınlar Sokakta Saldırıya Uğruyor

Raporda, sözlü veya fiziki İslamofobik saldırıya uğrayanların huzuru ve refahının derinden etkilendiği ifade edilirken, bunların yüzde 74’ünün son 5 yılda ülkede kendini daha az güvende hissetmeye başladıkları kaydedildi. Müslüman kadınlara yapılan saldırıların çoğunlukla sokakta gerçekleşen sözlü ve fiziki saldırılar olduğu, Müslüman erkeklerin ise polis tarafından ırkçı muameleye maruz kaldığı ifade edildi.

Hollanda

Hollandalı Akademisyenlerden "Müslümanlara Yönelik Ayrımcılık Artıyor" Uyarısı

1 Ekim 2019

Yüzde 49 Kendini Müslüman Olarak İfade Etmekte Özgür Hissetmiyor

Araştırmaya katılanların yüzde 49’unun kendini Müslüman olarak ifade etmekte özgür hissetmediği ve Müslüman oldukları için saldırıya maruz kalmaktan endişe duydukları aktarıldı. Yüzde 69’unun ise Hollanda’daki geleceğinden endişe duyduğu bilgisi paylaşıldı.

Doğrudan yapılan sözlü ve fiziki İslamofobik saldırıların yanı sıra ülkede siyasetçilerin ve medyanın İslam ve Müslümanlar ile ilgili yaptığı olumsuz açıklamalar ve haberlerin de bazı Müslümanlar tarafından İslamofobik saldırı olarak algılandığına dikkat çekildi. Hollanda’daki İslamofobi’yi Bildir Vakfı, 2015 yılından itibaren ülkede Müslümanlara yönelik saldırıları araştırıyor ve kayıt altına alıyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |