Hollanda Hollandalı Profesör Barış Pınarı Harekatı Nedeniyle Türk Öğrenciyi Reddetti

Hollandalı profesör, Amsterdam Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'ne, yaz dönemi için staj başvurusunda bulunan bir Türk öğrencinin başvurusunu "Türkiye Kürdistan'ı işgal etti, seni kabul edemem" diyerek reddetti.

admin 17 Ekim 2019

Hollanda’da Amsterdam Üniversitesi (UvA) Bakteriyel Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanneke den Blaauwen’in, Türkiye’nin Suriye’de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle, staj başvurusu yapan bir Türk öğrenciyi reddettiği ortaya çıktı.

“Sizi Kabul Edemem!”

Bir sosyal medya kullanıcısının ortaya çıkardığı olaya göre, Amsterdam Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ne yaz dönemi için staj başvurusunda bulunan bir Türk öğrenci, Prof. Dr. Blaauwen tarafından “Türkiye Kürdistan’ı işgal etti, seni kabul edemem” ifadeleriyle reddedildi. Prof. Dr. Tanneke den Blaauwen mesajında, “Türkiye’nin Kürdistan işgalinin mağduru olduğunuz için üzgünüm. Ancak bu konu nedeniyle Türkiye’den gelen hiçbir öğrenciyi kabul edemem.” diye yazdı.

Üniversite Özür Diledi

Amsterdam Üniversitesi yönetimi de, konu ile ilgili Twitter’dan yaptıkları açıklamada, adı geçen profesörün davranışının kabul edilemez olduğunu belirterek özür diledi. Yapılan açıklamada, “UvA kapsayıcı ve çeşitli bir üniversitedir. Kökeni veya politik motivasyonu asla kimseyi reddetmek için bir sebep olmamalıdır. Bu nedenle konuyu ciddiye alıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |