Cami Saldırısı Hollanda’da Camilere “Darağaçlı” Tehdit Mektubu

Hollanda'da önceki gün Eyüp Sultan Camisi'ne gönderilen "darağaçlı" tehdit mektubu sonrası bugün 2 camiye daha aynı mektuplardan gönderildiği ortaya çıktı.

admin 14 Kasım 2019

Hollanda’nın Zeist kentindeki Diyanet Vakfı’na ait Eyüp Sultan camisine İslamofobik bir tehdit mektubu gönderildi. Cuma günü caminin posta kutusuna atılan mektupta darağacına bir insan resmedilip yanına da İslam yazıldığı görüldü. Mektubu cuma namazı için gelen cami yönetiminden bir kişinin bulduğu kaydedildi. 2005 yılında açılan camiye yönelik ilk kez bir tehdit mektubu gönderildiği bildirildi. Cami yönetiminden Hollanda basınına yapılan açıklamada ise, “2019 yılında hala böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalmamız utanç verici.” ifadelerini kullandı.

Caminin tehdit mektubu ile ilgili polise suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

İki Camiye Daha Aynı Mektupdan Gönderdiler

Öte yandan bugün de Vlissingen ve Oosterhout  şehirlerinde Fas kökenlilere ait iki camiye daha aynı tehdit mektuplarından gönderildiği ortaya çıktı. 3 mektubun da “Kick Out” isimli bir grup adıyla gönderildiği kaydedilirken polisin olayla ilgili başlattığı soruşturma sürüyor.

Aşırı Sağın Şiddete Başvurma İhtimali Artıyor

Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesinin (AIVD) raporunda, ülkede aşırı sağcı grupların söylemlerinin giderek daha çok şiddet içerdiği, saldırgan ve kışkırtıcı olduğu, silaha yönelik ilginin arttığına dikkat çekilmiş, bireysel ya da küçük grupların şiddet kullanma olasılığının eskisine göre daha yüksek olduğu vurgulanmıştı.

Verwey Jonker Enstitüsü’nün daha önce Anne Frank Vakfı adına yaptığı araştırmada da ülkede İslamofobik saldırıların giderek vandalizme dönüştüğüne işaret edilmiş, hasarla sonuçlanan saldırıların oranının 2016 yılında yüzde 11 iken 2017’de yüzde 17,8’e yükseldiği belirtilmişti.(p)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |