bıçak Londra’da Artan Bıçaklı Saldırılara Karşı “Bıçağını Çöpe At” Kampanyası

Londra'da bıçaklı saldırı sonucu ölümlerin sayısı, 2018'de 132 iken 2019'da şimdiden 120'yi buldu. Gidişattan endişe eden dört çocuk babası Courtney Barrett, sokakları bıçaklardan arındırmak için harekete geçti.

admin 15 Kasım 2019

İngiltere’de bıçak veya diğer keskin aletleri içeren suçların sayısı 2019’da ciddi bir artış gösterirken, bir İngiliz yaşadığı bölgede bıçak toplayarak bu suçla mücadele ediyor.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine göre, bıçakla işlenen suçlar 12 ayda 41 binden 44 bine yükseldi. İngiltere’deki en önemli sorunlardan biri olan bıçaklı saldırılardaki bu artışta, başkent Londra önemli bir yer tuttu. Londra’da bıçaklı saldırı sonucu ölümlerin sayısı, 2018’de 132 iken 2019’da şimdiden 120’yi buldu. Gidişattan endişe eden dört çocuk babası Courtney Barrett, bu suçla mücadele etmek için harekete geçti.

“Bıçakların Çöpe Atılması Hayat Kurtarır”

Londra‘nın doğusundaki Waltham Forest bölgesinde bıçak toplayan Barrett, başlattığı “Bıçakların çöpe atılması hayat kurtarır” hareketi ile sokakları dolaşarak soruna dikkat çekiyor. Barrett, bıçaklı saldırılara karşı sokaklarda yeterince polis olmadığına inandığı için harekete geçmeye karar verdiğini söyledi. “Birinin adım atması ve bir şeyler yapması gerekiyordu.” diyen Barrett, hükümetin sorun karşısındaki çalışmalarının yeterli olmadığını savundu.

“Toplumu daha iyi bir hale getirmeye çalıştığını” anlatan Barrett, mahallesinde bıçak toplamaya başladığını, bazen kapıları çalıp, bazen de sokağa çöp kutusu koyarak bıçakları topladığını söyledi. Kendisine şimdi 20-30 kişinin destek verdiğini vurgulayan Barrett, “Bıçakların çöpe atılması hayat kurtarır” hareketini yakında Londra ‘nın diğer bölgelerine de yaymak istediğini belirtti.

“Gençler Çetelere Katılıyor”

12 saat içinde 200’den fazla bıçak topladıklarının altını çizen Barrett, ailelerin çocuklarını suçtan koruma konusunda büyük sorumlulukları olduğunu ve gençlerin çoğunun ailelerinin “ebeveynlik becerileri” olmadığı için çetelere katıldığını dile getirdi.

Artık korkudan bıçak taşıyanların sayısının kötü niyetle bıçak taşıyanların sayısını geçtiğini anlatan Barrett, “Ailelerin, güvende olduğunu düşündüğü çocukların aslında ne kadar büyük tehlike altında olduğu konusunda bir fikirleri yok. Ebeveynlerin çocuklarının odalarını, çantalarını kontrol etmesi gerekiyor çünkü dışarıda birçok şey oluyor. Ebeveynler olarak çocuklarımızla bıçakla işlenen suçlar hakkında konuşmalıyız.” dedi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |