Hollanda Hollanda’da “Camilere Meclis Sorgusu” Ertelendi

Hollanda'da yurt dışından maddi yardım alan camilerin yöneticilerinin mecliste sorgulanması amacıyla kurulan komisyon, daha önce kasım ayında başlanacağı açıklanan sorguyu şubat ayına erteledi.

admin 12 Kasım 2019

Hollanda’da tartışma yaratan cami derneklerinin yöneticilerinin meclis tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından sorgulanmasına ilişkin uygulama ertelendi. Meclis komisyonu, takvime göre kasım ayında gerçekleşmesi planlanan sorguyu, ön araştırma için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle erteledi. Yeni takvime göre sorgunun 2020’nin şubat ayında gerçekleştirilmesi, sorgu ve araştırma sonuçları hakkında hazırlanacak olan raporun ise aynı yıl nisan ve mayıs aylarında meclise sunulması bekleniyor. Ayrıca komisyon, 120 bin Euro bütçe ayrılan sorgulama için bütçe artırımı talebinde bulundu.

Komisyonun Yaptırım Uygulama Yetkisi Var

Mart ayında Hollanda Temsilciler Meclisi’nde yurt dışından finansman alan camilere yönelik meclis araştırması yapılması kararlaştırılmıştı. DENK partisi dışında bütün siyasi partiler tarafından kabul edilen önergede “özgür olmayan ülkelerden” finansman alan camilerin, mecliste oluşturulacak olan bir komisyon tarafından sözlü olarak sorgulanacakları belirlenmişti. “Parlementaire ondervraging” olarak adlandırılan bu yöntem, Hollanda’nın siyasi sisteminde Temsilciler Meclisi’nin hükümeti denetleme görevi kapsamında sahip olduğu en ağır araştırma yöntemlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Yöntemin tabi olduğu yasaya göre çağrılacak kişilerin katılımı zorunlu olacak ve kişilerin yemin ederek ifade vermeleri gerekecek. Yasaya göre komisyonun; istediği belgeyi inceleme, Hollanda topraklarında bulunan her mekana girme ve araştırmaya katılmayı reddeden kişilere yaptırım uygulama yetkileri de bulunuyor.

İslami Kuruluşlar

Hollanda’da Entegrasyon Politikalarının Kıskacında Müslüman Kuruluşlar

30 Mayıs 2019

Cami Dernek Temsilcileri Yemin Ederek İfade Verecekler

Hollanda hükümeti, “özgür olmayan ülke” tanımı hukuki bir dayanağa sahip olmadığı gerekçesiyle ve taraflı bir kaynaktan alınmasından dolayı hukuk profesörü Tom Zwart gibi bazı hukukçular tarafından eleştirilmişti. Hükümetin açıklamasında kaynak olarak gösterdiği Freedom House, Türkiye’yi 2018 yılında özgür olmayan ülkeler arasına eklemişti. Ayrıca meclis araştırmasının sadece camileri hedef alıyor olması, diğer dini kuruluşları kapsamaması da eleştirilen hususlardan birini oluşturuyor. (hp)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar