Yurt Dışı Finansman Tartışması Hollanda’da “Camilere Meclis Sorgusu” Getiren Önerge Kabul Edildi

Hollanda'da yurt dışından maddi yardım alan camilerin yöneticilerinin mecliste oluşturulacak komisyon tarafından sorgulanmasını içeren önerge kabul edildi.

admin 12 Mart 2019

Hollanda’da tartışma yaratan cami derneklerinin yöneticilerinin meclis tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından sorgulanması ile ilgili önerge Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Önergeye DENK Partisi dışında diğer partilerin tamamı destek verdi. DENK Partisi’nden önerge ile ilgili yapılan açıklamada, sadece camilerin ve Müslüman kuruluşların hedef alınması ve şüpheli konumuna yerleştirilmesi eleştirilirken, camilerin sorguya değil, karşılaştıkları İslamofobik saldırılardan dolayı desteğe ve güvenilmeye ihtiyaçları olduğu vurgulandı.

Çağrılacak Kuruluşların Listesi Belirlenecek

Kabul edilen önerge sonrası sorgulama için farklı siyasi partilerin yer aldığı bir komisyon kurulması ve çağrılacak kuruluşların listesinin belirlenmesinin beklendiği ifade edildi. Devletçi Reform Partisi, sorgulamayı bu sene içinde gerçekleştirmeyi planladıklarını duyurdu. Sorgulamadan çıkan sonuçlara göre konunun tekrar parlamentoda tartışmaya açılması ve ilgili bakanlık ile görüşülmesi bekleniyor.

Yurt Dışı Finansman Tartışması

Hollanda, Cami Yöneticilerini Mecliste Sorgulamayı Tartışıyor

25 Şubat 2019

“Özgür Olmayan Ülke” Kavramı Tartışma Yarattı

Hollanda hükümeti, sivil toplum ve dini kuruluşların yurt dışı finansmanı hakkında şubat ayında yaptığı resmi açıklamada finansmanı kısıtlamak için bir yasal dayanaklarının olmadığını belirtmişti. Ancak hükümet, yurtdışından gelen finansmanın Hollanda Türk toplumunu olumsuz etkilediğini öne sürerek finansmanı kısıtlamaya yönelik imkanları araştırmaya devam edeceklerini bildirmişti. Hükümetin açıklaması, kısıtlama için gerekçe gösterilmek istenen nedenlerin ceza hukukunda karşılığının bulunmadığı ve taraflı olduğu sebebiyle bazı hukukçular tarafından eleştirilmişti. Özellikle özgür olmayan ülkelerden gelecek finansmanın kısıtlanması amacıyla getirilmek istenen “özgür olmayan ülke” kavramında kullanılmak istenen ölçütlerin tarafsız olmadığı yapılan eleştirilerden biriydi. Söz konusu ölçütlere göre Türkiye de “özgür olmayan ülkeler” listesinde yer alıyor.

Yurt dışı finansmanına ilişkin tartışmaların tekrar gündeme taşınmasıyla birlikte Sosyalist Parti (SP) ve Devletçi Reform Partisi (SGP), yurt dışından finansman alan camilerin meclis tarafından oluşturulan bir komisyon aracılığıyla sorgulanması için şubat ayında bir önerge sunmuştu. Söz konusu sorgulama yöntemi, Panama belgelerinden dolayı Hollanda Temsilciler Meclisi’nde ilk defa 2017 yılında uygulanmıştı. Komisyonda 6 milletvekili yer almış ve sorgulama 8 gün sürmüştü. (hh)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |