Lüksemburg Dışişleri Bakanı “AB ülkeleri, Filistin’in Devlet Olarak Tanınmasını Tartışmalı”

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ABD'nin İsrail'in yerleşim politikasına destek vermesine tepki göstererek, AB ülkelerini Filistin'in devlet olarak tanınmasını tartışmaya davet etti.

admin 26 Kasım 2019

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Filistin’i devlet olarak tanımanın uygun olup olmadığına ilişkin bir tartışma yapmalı.” ifadesini kullandı.

Asselborn, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’in yerleşim politikasına destek vermesine tepki gösterdi. Tüm AB ülkelerinin, Filistin’i devlet olarak tanımanın uygun olup olmadığına ilişkin tartışması gerektiğini belirten Asselborn, “Böylelikle en azından ABD Başkanı Donald Trump’ın politikasına karşılık verilmiş olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“Avrupalı Bir Girişim Kapsamında Bu Düşünülebilir”

Özellikle Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya ve Lüksemburg için Filistin’i devlet olarak tanımanın ne kadar zor olduğunu bildiklerini kaydeden Asselborn, ”Ancak Avrupalı bir girişim kapsamında bu düşünülebilir. Tüm AB tarafından Filistin’in tanınması, Filistinlilere aynı İsrailliler gibi bir yurda, bir devlete ihtiyaç duydukları yönünde işaret olabilir.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen hafta yaptığı açıklamada, ”ABD’nin artık Batı Şeria’daki yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünmediğini bildiriyorum.” demişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |