İsveç İsveç’in “Kahramanı”, Sığınmacılara Yardım Eden Suriyeli Israa Abdali Oldu

"İsveç'in dünyadaki kahramanı'' ödülüne Suriye'deki savaş mağduru insanlara yaptığı yardımlardan dolayı 28 yaşındaki Israa Abdali layık görüldü.

admin 19 Aralık 2019

‘İsveç’in Dünyadaki Kahramanı’ ödülüne Suriye asıllı hemşire 28 yaşındaki Israa Abdali layık görüldü. Abdali, Aftonbladet gazetesi ve TV3 televizyonu tarafından düzenlenen yarışmada Suriye’deki savaş mağduru insanlara yaptığı yardımlardan dolayı en fazla oyu alan aday oldu.

Başkent Stockholm’de siyaset, sanat ve spor dünyasından davetlilerin katıldığı ‘2019 İsveçli Kahramanlar’ ödül töreni düzenlendi. Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Micael Byden ve Milli Takım Teknik Direktörü Janne Andersson, ‘İsveç’in Dünyadaki Kahramanı’ dalında birinci seçilen Israa Abdali’yi tebrik etti. Suriye’deki savaşta yaşanan insan trajedilerine kayıtsız kalmamasından dolayı ödülü kazanan Abdali, yardım kuruluşu kurduğunu ve sosyal medya aracılığıyla topladığı yardımları Suriye’ye konteynırlarla götürdüğünü vurguladı.

“Çocuklar Soğuktan Ölüyor”

Suriye’deki kamplarda kalan sığınmacıların halinin içler acısı olduğunu aktaran Abdali, “Suriye’deki binlerce aile su baskını ve iklim şartları ile mücadele ediyor. Durum bilinenden daha kötü. Çadırlarını su basan aileler ve soğuktan ölen yüzlerce çocuk var” ifadelerini kullandı.

İki yıldır kendi kurduğu yardım kuruluşu aracılığıyla olmak üzere 4 yıldır gönüllü hizmet verdiğini söyleyen Abdali, “Bu süre içinde 7 kere Suriye’ye gittim. İnsanlar hâlâ cehennemde yaşarken ümit yok. Evleri ve okulları inşa etme şansı yok, açlık hat safhada” ifadelerini kullandı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |