Almanya Kuzey-Ren-Vestfalya’da Aşırı Sağcıların Sayısı Artıyor

Almanya’nın Kuzey-Ren-Vestfalya eyaletinde aşırı sağcıların sayısı 4 bini aştı. Bu durum iç güvenlik anlamında büyük bir tehlike arz ediyor.

admin 31 Aralık 2019

Almanya’nın Kuzey-Ren-Vestfalya eyaletinde mercek altına alınan aşırı sağcıların sayısı son yılda 800’iken bu yıl 4000’i aştığı gözlemlendi. Bu artışın sebebi hakkında bilgiler veren Eyalet İçişleri Bakanlığı, Kuzey-Ren-Vestfalya Anayasayı Koruma Dairesinin 2018 yılından beri takip ettiği aşırı sağcı “Der Flügel” (Türkçe: Kanat) grubunun Almanya için Alternatif (AfD) Partisi ile olan ilişkisinin de irdelendiği ifade edildi.

Bununla birlikte aşırı sağ tarafında gözetim altında olan kitlenin “yeni sağ” (Alm: Neue Rechte) ve “kimlik hareketi” (Alm: Identitäre Bewegung) ile genişlediği belirtiliyor. Ayrıca, şiddete meyilli aşırı sağcıların sayısının değişmediği ve yine 2000 civarında olduğu ifade ediliyor.

“Sağcı Terör Ülkemiz İçin En Büyük Tehdit”

Kuzey-Ren-Vestfalya Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU) istatistiklerle ilgili yaptığı açıklamada, “Dini aşırılığın yanında sağcı terör, ülkemiz için en büyük tehdit olarak karşımıza çıkıyor.” dedi. Ayrıca aşırı sağcı terör ile mücadelede erken teşhisin de önemine dikkat çekti. Hiçbir gruba dâhil olmayan aşırı sağcıların da bir risk oluşturduğunu ifade eden bakan, bu kişilerin özellikle internet ve sosyal medya üzerinden erkenden tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

“En az 32 bin 200 Aşırı Sağcı Var”

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e göre, Almanya’da en az 12 bin şiddete meyilli aşırı sağcı var. “Tagesspiel” gazetesinin bir raporuna göre de Federal Anayasayı Koruma Dairesi, 2019 yılı için ülkede 32 bin 200 aşırı sağcının olduğunu tahmin ediyor. Bir önceki yılda 24 bin 400 olan bu verinin, AfD Partisi ile ilişkisi olan “Flügel” ve “Junge Alternative” ( Alm: Genç Alternatif) gruplarının da dâhil edilmesiyle birlikte artış gösterdiği kaydedildi.

Aşırı sağcılarla ilgili emniyet teşkilatlarının karşılaştığı en temel sorun ise, Vali Lübcke’nin cinayetinde de olduğu gibi, cinayet öncesinde suçluların güvenlik birimlerince bilinmemesi ve dolayısıyla da tedbir alınamaması olarak ortaya çıkıyor. Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch ise, aşırı sağ motifli suçların yaklaşık yarısını işleyenlerin, öncesinde polis tarafından bilinmediğinin altını çizdi ve dolayısıyla da erken teşhisin daha iyi olması gerektiğini vurguladı.(ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |