'Almanya'

Northeim Belediye Başkanı: Müslüman Mezarlarına Saldırıyı Kınıyorum

Almanya'da Northeim Belediye Başkanı Simon Hartmann, şehirde Müslüman mezarlığına yapılan saldırıyı kınadı, faillerin bir an önce yakalanması çağrısında bulundu.

@AA değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Northeim beldesinde çarşamba günü mezarları tahrip edilen Müslümanları camide ziyaret eden Northeim Belediye Başkanı Simon Hartmann, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Diyanet Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Northeim Camisi’ni ziyaret eden Hartmann, Müslüman mezarlığına yapılan saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Zarar gören mezarlıkların onarım ve temizliğini yaptıran Belediye Başkanı Hartmann, “Saldırıyı kınıyorum. Kabul edilebilecek bir olay değil” dedi.

“Failler Bir An Evvel Bulunmalı”

Saldırının fail ya da faillerinin bir an evvel bulunarak adalete teslim edilmesinin en büyük dileği olduğunu söyleyen Hartmann, Müslümanların üzüntüsünü paylaştıklarını ve yanlarında olduklarını ifade etti.

Caminin din görevlisi Zeki İriz ise benzer olayların tekrar yaşanmaması temennisinde bulundu. Ziyarette Northeim ve Çevresi Kiliseler ve Din İşleri Sorumlusu Jan von Lingen ve mezarlıklardan sorumlu Belediye Meclisi Üyesi Hans Harrer de hazır bulundu.

Müslüman Mezarlarına Zarar Verilmişti

Belediyeye ait mezarlıkta Müslümanlara ait 13 mezarı hedef alan saldırganlar Müslümanların isimlerinin yazılı olduğu kitabeleri kırarak mezarlara zarar vermişti. Aynı bölgede Müslüman mezarlarına 2018 yılının kasım ayında da saldırı olmuş; mezar taşlarına gamalı haç çizilmişti.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler