'Cami Saldırısı'

IGMG Camisine Saldırı: Alman ve Rus Komşular İhbar Etti

Almanya'da İslam Toplumu Millî Görüş'e bağlı camiye bir grup maskeli saldırgan taşlı saldırıda bulundu. Polisin başlattığı soruşturma sürüyor.

15 Ocak 2020 admin

Almanya’nın Finnentrop şehrinde kimliği belirsiz maskeli bir grup, İslam Toplumu Millî Görüş’e (IGMG) bağlı Finnentrop Ayasofya Camii’ne taşlı saldırı düzenledi.

Saldırı ile ilgili konuşan Ayasofya Cami ve Eğitim Merkezi Başkanı Ramazan Olmaz, “Maalesef bu gece çirkin bir saldırıya maruz kaldık. Rus ve Alman komşularımız camimize yapılan saldırı gürültüyle uyanıp aynı saatte polise haber vermişler. Biz de geceleyin polisin bildirmesiyle olaydan haberdar olduk. Polis ekipleri bizden kamera görüntülerini istediler. Kamera kayıtlarında görüldüğü gibi, yüzleri maskeli bir kişi saldırı anında çevreyi gözetliyor. Maskeli üç kişinin caminin ön tarafından taşlarla saldırıp dört penceremizi kırarak duvarlara hasar verdikleri görülüyor. Polis, saldırganların 22 saniye içerisinde yaptıkları saldırıda 27 büyük taş fırlattıklarını tespit ettiklerini söyledi.” dedi.

“Camilerin Güvenliği Sağlanmalı”

Saldırının geç saatlerde olması ve camide kimsenin bulunmamasının faciayı önlediğini söyleyen Olmaz, “Eğitim kurumumuzda gündüzleri ve akşam saatlerinde yüzün üstünde öğrenci ders görüyor. Öğrencilerimizin ve cemaatimizin can güvenliğini bu tür planlı saldırılara karşı korumak buradaki güvenlik birimlerinin öncelikli Görevi olması gerekiyor, bununla beraber, ilgili mercilerin Almanya’daki camilerin güvenliğini sağlama noktasında adım atmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Ramazan Olmaz, binanın eski bir postane binası olduğunu ve ihaleyle aldıklarını, açılışa belediye başkanı ve bölgedeki kurum temsilcilerinin de katıldığını söyledi. Polisin saldırı ile ilgili başlattığı soruşturma sürüyor.(p)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler