Fransa Fransa’ya 2019’da İltica Başvuruları Yüzde 7,3 Arttı

Fransa'ya yapılan iltica başvuruları 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 7,3 artış gösterdi. Mülteci olma talebinde bulunanların çoğunluğunu Afganistan, Gine ve Gürcistanlı ile Arnavutlar oluşturdu.

admin 22 Ocak 2020

Fransa Mültecileri Koruma Ofisinin (Ofpra) paylaştığı verilere göre, ülkeye geçen yıl iltica başvurusu yapanların sayısı 132 bin 614’e ulaştı. Başvurular, bir önceki yıla göre yüzde 7,3 artarken, mülteci olmak isteyenlerin çoğunluğunu Afganistan, Gine ve Gürcistanlı ile Arnavutlar oluşturdu.

Geçen yıl Fransa’dan sınır dışı edilen yasa dışı durumda olan yabancıların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 19 arttı. Fransa’ya yapılan iltica başvuruları 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştı. Başbakan Edouard Philippe, geçen yıl ekim ayında yaptığı açıklamada, diğer Avrupa ülkelerinde 2018’de bir önceki yıla göre iltica başvurularının yüzde 10 azaldığını belirterek, “Fransa’ya yapılan başvurular ise aynı dönem için yüzde 22 yükseldi. Bugün iltica sistemi tıkanmış durumda.” demişti.

Fransa’daki mültecilerin ve özellikle çocukların içinde bulunduğu koşullar, ülkedeki sivil toplum örgütlerince de sık sık eleştiriliyor.

AB Ülkeleri Arasında Almanya İltica Başvurularında Açık Ara Önde

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat, 2019 yılının Ocak ve Kasım ayları arasında Almanya’ya yapılan sığınma başvurularının sayısını 133 bin 270 olarak açıklamıştı. 2018 yılının aynı dönemindeki verilere göre yüzde 13’lik bir azalmanın gözlemlendiği sığınma başvuru sayılarında Almanya, yaşanılan bu düşüşe rağmen Avrupa Birliği ülkeleri arasında en fazla sığınma talebinde bulunulan ülke olmaya devam ediyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |