Belçika Belçika’da Özdemir’i Tehdit Eden Kişiye 10 Ay Hapis Cezası

Belçika'da Brüksel Parlamentosu eski milletvekili Mahinur Özdemir’i sosyal medyada ölümle tehtid eden bir kişi 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

admin 22 Ocak 2020

Belçika Mahkemesi, Brüksel Parlamentosu eski milletvekili ve halen Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir’e sosyal medyada ölüm tehdidinde bulunan internet kullanıcısına 10 ay hapis cezası verdi.

Temyiz Mahkemesi Liege kentinde yaşayan Alain Binet hakkında, Özdemir’e Facebook üzerinden ‘hakaret ve tehdit ettiği’ gerekçesiyle açılan davayı karara bağladı. Mahkeme, sanığa verilen 6 aylık hapis cezasını 10 aya çıkardı. Özdemir, yerel mahkemenin kararı sonrası yaptığı açıklamada, Belçika’da ilk kez sosyal medyadan hakaret ve ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle ceza verildiğini belirtmiş, sosyal medyadan dahi olsa hakaret ve tehdide geçit verilmeyeceğinin adli makamlarca onaylandığını ifade etmişti.

Belçika’nın İk Başörtülü Vekili Olmuştu

Brüksel Parlamentosu eski milletvekili Özdemir, başarılı toplumsal çalışmaları nedeniyle Belçika’da Kral Leopold Nişanı’na layık görüldü. Özdemir, parlamentoda görev yapan en genç ve ilk başörtülü kadın olmuş ve Belçika’nın en etkili 100 kadını arasına girmişti. Belçika’daki Hıristiyan Demokratlar (CDH) partisinde de önemli görevler üstlenen Özdemir, 2011-2016 döneminde ‘En Etkili 500 Müslümanlar Listesi’nde yer almıştı. Özdemir, özellikle kadın hakları, ayrımcılık ve İslamofobiyle mücadele gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınıyor. 1982 doğumlu Özdemir, 29 Kasım 2019 tarihinde Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak atanmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar