Almanya Almanya’da Sisi’ye Verilen Ödül Tartışma Yarattı

Almanya’nın Dresden kentindeki Semper Opera Balosunun, Aziz Georg Nişanı'nı bu yıl Mısır'ın darbe ile başa gelen Cumhurbaşkanı Sisi'ye vereceğini açıklaması ülkede tartışma konusu oldu.

admin 27 Ocak 2020

Almanya’da Dresden kentinin sembolleri arasında yer alan tarihi bir kültür sanat evinin Mısır’ın darbe ile başa gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye ödül verecek olması, özellikle sosyal medya kullanıcıları arasında “Darbeci bir diktatöre nasıl böyle bir ödül verilir?” tartışmasına yol açtı. Söz konusu ödüle Sisi’nin layık görülmesi sosyal medyada birçok kişi tarafından eleştirilirken, bir kesim ise destekledi.

Kararın Siyasi Olmadığı İddia Edildi

Semper Opera Balosu Sanat Direktörü Hans-Joachim Frey, gelen tepkiler üzerine verdikleri Sisi kararını savundu. Sanat yoluyla bölgeler arasında köprüler kurmayı amaçladıklarını kaydeden Frey, bu kararın siyasi olmadığını ileri sürdü.

Ödül her yıl; kültür, siyaset, spor ve ekonomi alanında veriliyor. Söz konusu ödüle 2009 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2017’de de Romanya’nın 6. Cumhurbaşkanı Klaus Johannis, 2019’da da Monako Prensi Albert II layık görülmüştü.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |