Hollanda Dernekleri Daha Kolay Kapatabilmek İçin Yasa Tasarısı Hazırlandı

Hollanda'da kamu düzeni için tehdit oluşturduğu iddia edilen derneklerin daha kolay kapatılabilmesi için yasa tasarısı hazırlandı.

admin 27 Ocak 2020

Hollanda’da Anayasal Hakları Koruma Bakanı Sander Dekker, kamu düzeni için tehlike oluşturan dernekleri daha kolay kapatabilmek için Hollanda Temsilciler Meclisi’ne yasa tasarısı sundu. Söz konusu tasarı ile cihatçı dernekler gibi şiddet veya nefrete teşvik eden radikal dernekler, Başsavcılık ve yargı aracılığıyla daha kolay yasaklanabilecek. Yasağa rağmen faaliyetlere devam eden dernek üyeleri için öngörülen hapis cezası ise bir seneden iki seneye yükseltilecek. 

Bakan Dekker’e göre, ülke güvenliği için tehdit teşkil eden dernekler ile ilgili endişeler son senelerde arttı. Bakan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Bizim demokrasimizin korunması gerekiyor. Özgürlüklerin, hukuk devletimiz ve demokratik değer yargılarımız için suiistimal edildiği yerde sınırımızı belli etmeliyiz. Hoşgörüsüzlüğe karşı hoşgörülü olamayız.”

“Tasarı Düşünce Özgürlüğü İçin Tehdit Oluşturabilir”

Yasa tasarısı hakkında Amnesty ve Hollanda Yargı Derneği (Nederlandse Vereniging voor Rechtspaak) olumsuz kanaat belirtti. Söz konusu kuruluşlar, yasa tasarısının düşünce özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü gibi anayasal haklar için bir tehdit oluşturabileceğini belirtti. Hollanda Danıştayı ise yasa tasarısında anılan kamu düzeni kavramının daha somut tanımlanmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. (p)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |