Almanya Almanya’da İslam Karşıtı PEGIDA, 200’üncü Eylemini Gerçekleştirdi

Yaklaşık 6 yıl önce kurulan PEGIDA hareketinin gösterisine aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke de katıldı.

admin 18 Şubat 2020

Almanya‘nın Dresden kentinde “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) adlı hareket, 200. eylemini gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 yıl önce kurulan ve her hafta pazartesi günleri İslam karşıtı gösteri düzenleyen PEGIDA’nın eylemine, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke de destek verdi.

Yaklaşık 4 bin PEGIDA’cının katıldığı gösteride, AfD’li siyasetçi ”Höcke Höcke” şeklinde tezahüratlarıyla sahneye çıkarak bir konuşma yaptı. Höcke’nin konuşmasında, ”Davamız için kavga etmeliyiz.” ifadesini kullanması, sosyal medyada ”Adolf Hitler”in ”Kavgam” adlı kitabına göndermeler yapılarak yorumlandı. Höcke konuşmasında ayrıca Başbakan Angela Merkel’i Alman halkını satmakla suçladı.

Bu arada, aynı alanda toplanan yaklaşık 3 bin kişi de PEGIDA ve AfD’li siyasetçiyi protesto etti. Polis iki gösteri arasında zincir şeklinde durarak yoğun güvenlik önlemi aldı.

Aşırı Sağ Tehlikesi

Aşırı Sağın Karanlık Gölgesinde Avrupa

3 Mayıs 2019

PEGIDA’da Katılım 2015’de Rekor Kırmıştı

PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim 2014 tarihinde Dresden’de düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı. Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmış, son aylardaki katılım sayısı 2 bin ila 3 bin arasında değişmişti.

Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig’de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |