'Almanya'

Almanya’da İslam Karşıtı PEGIDA, 200’üncü Eylemini Gerçekleştirdi

Yaklaşık 6 yıl önce kurulan PEGIDA hareketinin gösterisine aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke de katıldı.

18 Şubat 2020 admin
@AA değişiklikler Perspektif

Almanya‘nın Dresden kentinde “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) adlı hareket, 200. eylemini gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 yıl önce kurulan ve her hafta pazartesi günleri İslam karşıtı gösteri düzenleyen PEGIDA’nın eylemine, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grup Başkanı Björn Höcke de destek verdi.

Yaklaşık 4 bin PEGIDA’cının katıldığı gösteride, AfD’li siyasetçi ”Höcke Höcke” şeklinde tezahüratlarıyla sahneye çıkarak bir konuşma yaptı. Höcke’nin konuşmasında, ”Davamız için kavga etmeliyiz.” ifadesini kullanması, sosyal medyada ”Adolf Hitler”in ”Kavgam” adlı kitabına göndermeler yapılarak yorumlandı. Höcke konuşmasında ayrıca Başbakan Angela Merkel’i Alman halkını satmakla suçladı.

Bu arada, aynı alanda toplanan yaklaşık 3 bin kişi de PEGIDA ve AfD’li siyasetçiyi protesto etti. Polis iki gösteri arasında zincir şeklinde durarak yoğun güvenlik önlemi aldı.

PEGIDA’da Katılım 2015’de Rekor Kırmıştı

PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim 2014 tarihinde Dresden’de düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu eyleme 350 kişi katılmıştı. Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmış, son aylardaki katılım sayısı 2 bin ila 3 bin arasında değişmişti.

Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig’de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler