Almanya Hanau’da Silahlı Saldırılarda 9 Ölü: Kurbanlar Arasında Türkler De Var

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Hanau şehrinde iki nargile kafeye düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Polis saldırı zanlısının evinde ölü bulunduğunu, zanlının evinde bir cesedin daha olduğunu bildirdi.

admin 20 Şubat 2020

Güneydoğu Hessen-Offenbach Polis Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre Hanau’da Çarşamba akşamı saat 22.00 sularında iki farklı yerde silahlı saldırı meydana geldi. İlk saldırı Heumarkt’ta gerçekleştikten sonra, Kurt-Schumacher-Platz mevkinde ikinci nargile kafeye de silahlı saldırı gerçekleşti. Polis arama çalışmalarını genişletirken, soruşturma Kriminal Polis tarafından üstlenilmiş durumda.

Kesselstadt yakınlarında kaçmakta olan bir otomobili bildiren görgü tanıklarının ifadeleriyle güvenlik güçleri Perşembe sabahı bir adresi abluka altına aldı ve özel birliklerle evi aradı. Aranan evde iki ceset bulundu. Cesetlerden birinin büyük bir ihtimalle saldırının zanlısına ait olduğunu belirten Güneydoğu Hessen-Offenbach Polis Merkezi, başka bir faile dair kanıt bulunmadığını açıkladı. Aranan evde bulunan cesetlerle birlikte ölü sayısının 11 olduğu ifade ediliyor.

Sabah saatlerinde Twitter hesabından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. “Bugün düşünceler(imiz) sabah korkunç bir suçun işlendiği Hanau’daki insanlarla birlikte.” diyen Seibert, yaralılara şifa diledi.

Hanau Yabancılar Meclisi Başkanı Selma Yılmaz-İlkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu an için bilinen tek şeyin yaralıların çoğunun Türk uyruklu olduğunu söyledi. “Bu saldırının arkasında kimler ve kimin olduğunu şu an için söylememiz veya speküle etmemiz doğru olmayacaktır.” diyen Yılmaz-İlkhan Hanau halkından sağduyulu olup olayın açıklığa kavuşmasında yardımcı olmalarını talep etti.

IGMG Hanau Gençlik Teşkilatı Başkanı Ersin Kacamaz da sosyal medya hesabında “ortada çok fazla bilgi kirliliği bulunduğunu” belirtti. Saldırının arka planı ve failin/faillerin motivasyonu henüz bilinmiyor. (P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |