'Danimarka'

Tokalaşma Zorunluluğunu Eleştirdi: Hitler’in Selamına Benziyor

Danimarka’da geçen yıl yürürlüğe giren Danimarka vatandaşlığı için ‘tokalaşma’ zorunluluğuna, Aabenraa Belediye Başkanı Thomas Andresen tepki gösterdi.

admin 26 Şubat 2020
Danimarka Pasaportu © Lasse Andersen @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Danimarka vatandaşlığı hakkı elde eden ve belediyelerde düzenlenecek törenlerde belediye başkanlarıyla tokalaştıktan sonra vatandaşlık belgesini alacak yeni Danimarka vatandaşları için ülke genelindeki belediyelerde seremoniler düzenlenirken, bazı belediye başkanları tokalaşma seremonilerini, nazi lideri Hitler’in selamına benzetti.

Danimarka devlet radyo ve TV yayıncısı DR’ye konuşan Aabenraa Belediye Başkanı Thomas Andresen, tokalaşma törenlerini eleştirerek, “Bana Nazizm dönemini hatırlatıyor. İnsanlar çalışarak ekmeklerini kazanabilmek için belli bir politik ideoloji ve onun fikirlerine selam durmak zorundaydı. Bu kural bence başka insanlar için güç gösterisi uygulamaktan başka bir şey değil ve bana insanlara sağ ellerini kaldırarak selam vermelerini zorlayan güç gösterisini anımsatıyor” dedi. Liberal Partili Andresen, tokalaşma törenine bu nedenle katılmayacağını bildirdi.

Ülke Vatandaşı Olabilmek İçin Tokalaşmak Zorunlu Hale Gelmişti

Danimarka Parlamentosu, 2018 yılının son günlerinde, ülke vatandaşı olabilmek için ‘tokalaşmayı’ zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etmişti. Yasanın kabul edilmesinin ardından, dönemin Danimarka Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg tarafından, vatandaşlığa geçmeye hak kazananlar için geçen yıl ocak ayında basının önünde ‘tokalaşma töreni’ düzenlenmişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler