'koronavirüs'

Merkel’den Kovid-19’a Karşı Mücadele Çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hızla yayılması nedeniyle nüfustan mümkün olduğunca sosyal temaslardan kaçınmasını istedi. Önlem olarak 14 eyalette eğitime ara verme kararı alındı.

Başbakan Angela Merkel, 16 eyalet başbakanıyla yapılan koronavirüse karşı alınacak önlemler toplantısı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, binden az katılımcısı olan ve aciliyet gerektirmeyen etkinliklerin iptal edilmesi çağrısında bulunarak, “Bu hepimize bir çağrıdır.” dedi.

Alman Şansölye, kreş ve diğer okulların geçici olarak kapatılmasına ilişkin ise 16 eyalette farklı eğitim öğretim takvimi olduğunu belirterek, şu an için bir kapatma olmayacağını ancak Paskalya tatilinin öne çekilmesinin de seçenekler arasında olduğunu aktardı.

“Çok istisnai bir durum ile karşı karşıyayız.” diyen Merkel, çok özel durumlarda bazı özel önlemler alınması gerektiğini belirterek, “Bu, tarih boyunca küçük bir kesitten başka bir şey değildir, ancak bizden çok şey talep eden bir kesittir.” ifadesini kullandı. Koronavirüs salgını ile ortaya çıkan durumun geçmişteki bankacılık krizi döneminden daha istisnai bir durum olduğunu vurgulayan Alman Şansölye, “Hayat kurtarmak bizim görevimiz. Aynı zamanda ekonominin de çalışmasını sağlamak.” dedi. Salgının ekonomik sistemde ciddi izleri olacağını anlatan Merkel, “Bu bizim için de bilinmeyen bir sınama. Dinamik bir salgın ile uğraşıyoruz, enfekte olmuş insan sayısı çok hızlı artıyor.” diye konuştu.

Ayrıca eyalet başbakanlarıyla yapılan toplantıda alınan karar gereği pazartesi gününden itibaren Almanya’daki hastanelerde planlanmış rutin ve aciliyet gerektirmeyen hasta kabulleriyle, ameliyat randevularının ileri bir tarihe erteleneceği öğrenildi.

Eyaletlerden Eğitime Ara Kararı

Öte yandan virüs salgınıyla mücadele için önlem olarak 14 eyalette 16 Mart pazartesi gününden itibaren okulların Paskalya tatiline kadar kapatılmasına karar verildi. Brandenburg, Saksonya-Anhalt, Hamburg, Thüringen, Rheinland-Pfalz, Hessen, Baden-Württemberg, Kuzey-Ren Vestfalya, Schleswig-Holstein, Bremen, Bavyera, Saarland, Berlin und Aşağı Saksonya eyaletlerinde okullar ve kreşler kapanırken, Saksonya eyaletinde ise okullar açık kalacak ancak yoklama alınmayacak. 

Ülkede en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü Kuzey-Ren Vestfalya Eyaletinde 5500 okul e 2,5 milyon öğrenci bulunuyor.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada ise Almanya’da koronavirüs vaka sayısının 2 bin 369 olduğu ifade edildi. Ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 6’ya yükseldi. Ölen 6 kişinin de 67 yaş ve üzerinde oldukları belirtildi. (AA,P)

 

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler