'Almanya'

Almanya’nın Bavyera Eyaletinde “Acil Durum” İlanı

Almanya'nın Bavyera eyaletinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle "acil durum" ilan edildi.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, Münih’te yaptığı açıklamada, Avusturya sınırındaki Bavyera’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşanların sayısının hızla arttığını, durumun ciddi olduğunu belirtti. Alacakları tedbirlerle insanları korumayı hedeflediklerini vurgulayan Söder, “Acil durum ilan ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Söder: “Kimseyi Yalnız Bırakmayacağız”

Söder, hemen başlayacak bu acil durum uygulamasının Bavyera eyaleti için geçerli olacağını, böylelikle koronavirüs ile mücadelede kurumlara kapsamlı imkânlar verildiğini kaydetti. Alınacak önlemler için 10 milyar avroya kadar bir fon oluşturacaklarını açıklayan Söder, “Burada kimseyi yalnız bırakmayacağız, ne halkı ne küçük işletmeleri ne de orta ölçekli işletmeleri. Bu büyük bir sınamadır.” şeklinde konuştu. Sokağa çıkma yasağının getirilmediğini belirten Söder, “Ancak herkes dışarı çıkıp çıkmayacağını veya kiminle temasta olduğunu düşünsün.” uyarısında bulundu.

Yarından İtibaren Sınırlamalar Başlıyor

Söder etkinliklerin yasaklandığını, okul ve kreşlerin kapatıldığını ifade etti. Yarından itibaren ise yüzme havuzları, sinemalar, kulüpler, barlar, diskotekler, oyun salonları, tiyatro, spor salonları, oyun parkları, hayvanat bahçeleri gibi zorunlu olmayan tüm yerlerin kapatılacağını kaydetti. Gastronomi alanında çarşamba gününden itibaren restoran ve lokantaların saat 06.00’dan 15.00’e kadar açık kalabileceğini ifade eden Söder, süpermarketler, bankalar ve akaryakıt istasyonları için böyle bir sınırlamanın bulunmadığını ve saat 22.00’ye kadar açık kalacaklarını kaydetti.

Öte yandan Almanya bugün Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarında kontrollere başladı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler