'Mülteciler'

Yunanistan’da Mülteciler Evsiz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

Yunanistan'da, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen mülteciler için uygulanan konaklama programlarının ay sonunda bitmesi, çok sayıda mülteci aileyi evsiz kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Yarısı Yunanistan‘ın başkenti Atina’da olmak üzere ev ve kamplarda kalan, aldıkları maddi destek de kesilecek yaklaşık 10 bin mülteci, ay sonunda evsiz kalacak olmanın doğurduğu endişeyle hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Sosyal medya üzerinden organize olarak Atina’da, Avrupa Birliği (AB) ofislerinin bulunduğu binanın önünde iki gündür toplanan mülteciler, evsiz kalma tehlikesine karşı seslerini yükseltiyor.

Gösterilere ancak taleplerinin yerine getirilmesi halinde son vereceklerini ifade eden mültecilere, ırkçılık karşıtı çeşitli gruplar da destek veriyor. Mülteciler, “Biz daha iyi bir yaşam için birçok tehlikeyi göze alarak buraya geldik. Evsiz kalmak için değil” yazılı dövizler taşıyarak, konaklama programlarının uzatılmasını istiyor.

“Polis Zoruyla Evden Çıkarılacağımızı Söylediler”

Atina’nın merkezinde eşi ve üç çocuğuyla bir eve yerleştirilen Asad Al Gulami adlı 36 yaşındaki Iraklı bir mülteci, ”Bu ayın sonunda evden çıkmamız istendi. Eğer kendimiz çıkmazsak, polis zoruyla çıkarılacağımızı söylediler.” dedi.

Kendisinden daha çok çocukları için endişe ettiğini anlatan Gulami, şu ifadeleri kullandı: “Irak’ta taksi şoförlüğü yapıyordum. Ama orada yaşamak çok zor hâle geldiği için ailemle Avrupa’ya gelme kararı aldık. Burada da zorluklar bitmiyor. Dil bilmediğim için iş bulmam çok zor. Irak’ta bacağıma mermi isabet ettiği için hâlâ tedavi görüyorum. Burada tedavimi yapan doktor, çalışmamın uygun olmadığını söyledi.”

“Sığınma Hakkı Verilmiş Ama Yaşama Hakkı Verilmemiş”

Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) Sözcüsü Petros Konstantinu düzenlediği basın toplantısında, “Hükûmetin vicdansız, ırkçı politikasıyla birçok yaşlı, çocuk ve engelli mülteci sokaklarda kalacak.” ifadesini kullanmıştı. Eğer bir çözüm bulunmazsa çok yakın bir zamanda Atina’daki tüm meydan ve parkların evsiz mültecilerle dolup taşacağını belirten Konstantinu, başkentteki şu an kullanılmayan otel ve binaların onarılıp konaklamaları için mültecilere verilmesi gerektiğine işaret ederek, insanları sokağa atmak yerine çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Konstantinu ayrıca hükûmetin mültecilerin entegrasyonuna yönelik politikalarını da eleştirerek, “Bu insanlara sığınma hakkı verilmiş ama yaşama hakkı verilmemiş. Bu kişilere dil öğrenme fırsatı vermeyen hükûmet, şimdi aynı insanlardan topluma adapte olmalarını istiyor. Bunun bir anda olması imkansız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan konuyla ilgili Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas’a bir mektup gönderen üç yabancı milletvekili, Yunanistan’ı komisyona şikayet etmişti. Mektupta, “Elimizdeki bilgilere göre Yunanistan, yaklaşık 10 bin mülteciyi kaldıkları yerlerden çıkarmaya hazırlanıyor. Boşalan yerlere ise adalardan getireceği sığınmacıları yerleştirerek adalardaki yoğunluğu azaltmayı planlıyor. Böylelikle birçok mültecinin evsiz kalmasıyla daha büyük bir sorun oluşacağı çok açık. Komisyon, bu durumdan haberdar mı?” ifadelerine yer verilmişti. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler