'Irkçı Polis Şiddeti'

ABD: Floyd’un Ölümüne Sebep Olan Polis Memuru Cinayetle Yargılanacak

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin, cinayetle yargılanacak. 

30 Mayıs 2020 admin
Fotoğraf: AA, Değişiklikler: Perspektif

ABD’nin Minnesota eyaletinde George Floyd adlı siyahiyi gözaltına alırken boynuna dizini basıp ölümüne neden olan polis memuru Derek Chauvin’in tutuklandığı bildirildi. Hennepin Bölgesi Başsavcısı Mike Freeman, Chauvin’in  tutuklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, polis memurunun üçüncü derecede cinayet ve taksirle adam öldürmeden yargılanacağını açıkladı. Freeman, olay yerindeki diğer üç polisle ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

“Nefes alamıyorum”

Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet üzerine pazartesi günü George Floyd’u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olan Chauvin ve beraberindeki 3 polisin işine son verilmişti. Çevredekiler tarafından videoya alınan gözaltı sırasındaki polis şiddeti ülke genelinde büyük tepkilere neden oldu. Video kayıtlarında, Floyd’un boynuna dizini dayayarak dakikalarca nefes almasının engellendiği, adamın defalarca “Nefes alamıyorum” diye uyarmasına rağmen polisin dizini boynundan çekmediği ve sonunda nefessiz kalan kurbanın can verdiği görülüyor.

Öldürüldüğü Caddede Protesto Düzenlendi

Öte yandan bir grup protestocu Floyd’un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etti. “Nefes alamıyorum”, “Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri” yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı dükkanların camlarını kırdı ve bir polis aracına zarar verdi. Polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler