'Hollanda'

Hollanda’da Camiler Kapılarını İbadete Yeniden Açıyor

Hollanda’da koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde 17 Mart'tan itibaren toplu ibadete ara verilen camilerin bir kısmı, sabah namazından itibaren tekrar açıldı.

1 Haziran 2020 hcevik
Fotoğraf: Shutterstock.com

Hollanda’da hükûmetin bugün itibariyle normal hayata dönüşün ikinci kademesini hayata geçirmesiyle Hollanda İslam Federasyonu (NIF) ve Hollanda Milli Görüş Federasyonu (MGNN) altında faaliyet gösteren yaklaşık 40 camide yeniden namaz kılındı. Schiedam kentindeki NIF’e bağlı Yıldız İslam Merkezi’nde (YİM) Müslümanlar yaklaşık 11 hafta sonra yeniden sabah namazını cemaatle kıldı.

Camide Kovid-19 Tedbirleri

Camide NIF tarafından oluşturulan Kovid-19 tedbirlerine ilişkin yönetmelik kuralları uygulandı. Yönetmelikte camide seccadelerin evden getirilmesi, cemaat arasında sosyal mesafe uygulanması, abdesthanelerin kapalı kalması, camiye girenlerin ellerini dezenfekte etmesi gibi kurallar yer alıyor. Camiye girmeden önce ellerini dezenfekte eden Müslümanlar, camide 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyarak saf tuttu ve evden getirdikleri seccadelerle namazı eda etti.

Uzun bir aradan sonra tekrar cemaat ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten YİM Başkanı Zekeriya Budak, camide aldıkları önlemler hakkında şu bilgileri verdi: “Caminin girişinde bir görevlimiz var. Kendisi camiye giren cemaatimizin ellerinin dezenfekte edilmesini kontrol ediyor. Seccadelerin olup olmadığını kontrol ediyor. Mescidin içinde 1,5 metre sosyal mesafeyi korumak için yerler belirledik, cemaatimiz ona göre saf tutuyor.”

Hollanda’da Camiler 30 Kişiye Kadar İbadete İzin Veriyor

Hollanda hükûmeti ülkede salgının yayılma hızının yavaşlamasıyla Kovid-19 önlemlerini gevşeterek 1 Haziran’dan itibaren ikinci aşamaya geçileceğini duyurmuştu. Önlemlerin gevşetildiği bu aşamada camiler de tekrar kapılarını açtı. Hollanda‘da camiler de dâhil olmak üzere toplu ibadetlerin en fazla 30 kişi ile yapılmasına izin verildi. 1 Temmuz’dan itibaren camilerde 100 kişi ibadet edebilir. Yine 1 Temmuz’dan itibaren cuma namazlarını da cemaat hâlinde kılmak mümkün olacak.
Daha öncesinde NIF ve MGNN 10 Mayıs’ta, camilerini belirli kurallar çerçevesinde 1 Haziran’dan itibaren açacaklarını açıklamıştı. Aynı şekilde Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) ise 1 Temmuz’dan itibaren HDV’ye bağlı camilerin belirli kurallar çerçevesinde açılacağını duyurmuştu.

Normalleşme Süreci ve İkinci Aşamaya Dair Yenilikler

Cemaatten Erkan Koç da caminin kapalı olduğu zamanlarda namazını evde ailesi ile kıldığını belirterek, “Bazı şeyler kaybedildiği zaman daha çok kıymeti anlaşılıyor. Allah’a şükürler olsun bugün tekrar camilerimize döndük ve namazlarımıza başladık. Seccadelerimizi evden getirdik ve kurallara uyarak 1,5 metre mesafe ile elhamdulillah yine namazlarımızı kıldık.” dedi.

Hükümet, 6 Mayıs’ta açıkladığı ikinci aşamadan itibaren gevşetilecek tedbirlerle ilgili bazı değişiklikler yapıldığını bildirmişti. Buna göre, 1 Haziran’dan itibaren açılacak restoran, kafe, müze ve sinemalarda personel hariç en fazla 30 kişi içeride bulunabilecek ve aynı aileden olanların 1,5 metre mesafe kuralına uymasına gerek kalmayacak.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 27 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ikinci aşama başarılı geçtiği takdirde tüm spor tesislerinin daha önce belirlenen 1 Eylül yerine 1 Temmuz’dan itibaren açılabileceğini belirtmişti. 1 Temmuz’dan itibaren ibadethane, cenaze ve düğünlerde 100 kişi bir araya gelebilecek, ülke içindeki tatil yerleri açılacak ve restoran ile kafeler 100 kişiye hizmet sunabilecek. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler