'Almanya'

Eyalet Başbakanı: “Kovid-19 Artışından Rumen ve Bulgar İşçiler Sorumlu”

Almanya'da Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet'in, Gütersloh kentindeki bir et fabrikasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmasından Rumen ve Bulgar işçileri sorumlu tutan açıklaması, ülkede tartışmalara sebep oldu.

Fotoğraf: 360b / Shutterstock.com

Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı ve aynı zamanda Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Genel Başkan Yardımcısı da olan Laschet çarşamba günü yaptığı açıklamalar nedeniyle tepki topladı.

Laschet, bir gazetecinin, “et fabrikasındaki vakaların artmasının, Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi bakımından ne anlama geldiği”ni sorması üzerine, “Bir şey ifade etmiyor, çünkü Rumenler ve Bulgarlar ülkeye girdi ve oradan virüs geldi. Bu her yerde olur.” ifadelerini kullandı.

Siyasilerden Laschet’e Tepki

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Lars Klingbeil, CDU genel başkanlık koltuğuna da aday olan Laschet’in sözlerine tepki gösterdi. Klingbeil, Almanya’ya gerçekten çok kötü şartlar altında et sektöründe çalışmaya gelen Bulgarlar ve Rumenlere saldırmasını doğru bulmadığını söyledi.

SPD Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclis Grubu Başkanı Grubu Başkanı Thomas Kutschay da, Laschet’in sözlerinin tamamen saçma olduğunu belirterek özür dilemesini istedi.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de açıklamalarından ötürü Laschet’e tepki gösterdi.

“Kötü Çalışma Koşulları Hastalığın Yayılmasında Etkili”

Laschet, tepkiler sonrası yaptığı açıklamada insanların nerden gelirlerse gelsinler onları suçlamanın doğru olmadığını belirtti. Virüsün yayılması konusunda ise Avrupa’da seyahat koşulları da dahil birçok riskin bulunduğunu kaydetti. Ancak buradaki sorumluluğun başka yerde olduğunu ifade eden Laschet, “Çalışma koşulları ve insanların barınma yerlerinin, Güterloh’daki et fabrikası çalışanları arasında Kovid-19’un yayılmasına katkı sağladığını varsaymak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Şirketin yetkilileri de daha önce, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen çalışanların hafta sonunda ülkelerine gittiklerini, geri döndüklerinde virüsü buraya getirmiş olabileceklerini ifade etmişti.

Öte yandan, Rheda-Wiedenbrück kasabasındaki Tönnies et fabrikasında çalışanlara yapılan Kovid-19 testleri sonucunda, 730 pozitif sonuç çıktığı belirtildi. Et fabrikasında gelecek günlerde 5 bin 300 kişinin daha teste tabi tutulacağı kaydedildi.

Bölgedeki tedbirler kapsamında 7 bin kişi karantinaya alındı, okullar tatil edildi ve kreşler kapatıldı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler