Avusturya Dinî Liderden Aşırı Sağcı Parti Başkanına “Nazi” Benzetmesi

Avusturya Evanjelik Cemaati Baş Papazı Thomas Hennefeld, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Norbert Hofer’in Kur’an-ı Kerim’e yönelik menfi açıklamalarına tepki göstererek ifadelerinin "Nazi diksiyonunu çağrıştırdığını" belirtti.

admin 19 Haziran 2020

Avusturya Eski Ulaştırma Bakanı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Norbert Hofer’in Kur’an-ı Kerim’e yönelik olumsuz ifadelerine tepkiler sürüyor. Son olarak Avusturya Evanjelik Cemaati Baş Papazı Thomas Hennefeld, cemaatin “evang.at” adlı internet sitesinde yazılı bir açıklama yaparak tepkisini dile getirdi.

Papaz Hennefeld, açıklamasında Hofer’in dünya genelinde 400 binin üzerinde can kaybına yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile Kur’an’ı kıyaslamasının şok edici ve ürkütücü olduğunu belirtti. Hennefeld, “Kim böyle bir kıyaslama yapıyorsa çirkin bir kışkırtıcılık yapıyor demektir. Bu, bana Nazi diksiyonunu çağrıştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyunun Sessizliğine Tepki

Aşırı sağcı liderin dünya genelinde yaklaşık 2 milyar Müslüman’ın kutsal kitabına yönelik ifadelerine kamuoyunun sessiz kalmasının kaygı verici olduğuna dikkati çeken Hennefeld, “Böyle bir kışkırtmanın bizim toplumumuzda yeri olamaz. Koronavirüse karşı nasıl kararlı bir mücadele yürütülüyorsa, bununla da aynı şekilde mücadele edilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hofer, geçtiğimiz salı günü katıldığı bir toplantıda “Koronadan (yeni tip koronavirüs) korkmuyorum. Korona tehlikeli değil, Kur’an daha tehlikeli.” ifadelerini kullanmıştı. Aşırı sağcı lidere başta ülkedeki Müslümanlar olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda aktivist tepki göstermişti. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar