mülteciler AB’de 2019’da En Fazla Mülteciyi Almanya Kabul Etti

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerine geçen sene 612 bin 700 iltica başvurusu yapılırken, en fazla mülteciyi Almanya kabul etti.

admin 19 Haziran 2020

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), “20 Haziran Dünya Mülteciler Günü” dolayısıyla 27 AB ülkesine 2019’da yapılan iltica başvuruları ve mültecilere ilişkin güncel verilerini yayımladı. En fazla mülteci kabul eden AB ülkesi Almanya (142 bin 500) olarak ön plana çıkarken, bu ülkeyi Fransa (119 bin 900) ve İspanya (115 bin 200) takip etti.

AB üyelerine 152 farklı ülkeden toplam 612 bin 700 kişi iltica başvurusunda bulunurken, en fazla başvuru Suriye (74 bin 400), Afganistan (52 bin 500) ve Venezuela (44 bin 800) kökenli kişiler tarafından yapıldı. 27 Birlik ülkesinden 7’sinde iltica başvurusunda bulunan en geniş grubu Suriye kökenlilerin oluşturduğu kaydedildi.

AB

Almanya’da 1.800 Refakatsiz Mülteci Çocuk Kayıp

21 Nisan 2020

Üçte Biri 18 Yaşından Küçük

Birlik ülkelerine iltica başvurusunda bulunanların yüzde 77.3’ünün 35 yaş altı olduğu belirtilirken, yaklaşık 3’te birinin ise (yüzde 30.3) 18 yaş altındaki çocuklardan oluştuğu bildirildi. Ancak aralarında Almanya ve Avusturya’nın da bulunduğu 6 AB ülkesinde 18 yaşından küçük iltica başvurusu sahiplerinin oranının daha yüksek olduğu vurgulandı.

Ayrıca iltica talebinde bulunanların yüzde 7’si refakatsiz mülteci çocuklardan oluşurken, yetişkin başvurularının yüzde 62’si erkekler, yüzde 38’i de kadınlardan oluştu.

Mülteci Sayısında Keskin Artış

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde yayımladığı Küresel Eğilimler Raporu’nda, 2019 yılında dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının “görülmemiş” seviyeye ulaştığına dikkat çekmişti.

Rapor aynı zamanda 2019’da evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık 9 milyon kişi arttığını ortaya koyuyor. Buna göre dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı rekor kırarak 79,5 milyona ulaştı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |