ABD Irkçılık ABD’de Müslümanlara Yönelik Irkçı Saldırılar Durmuyor

ABD'nin Massachusetts eyaletinde sağlık çalışanı Müslüman bir kadının ırkçı saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

admin 24 Haziran 2020

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) bölge yetkilileri, Boston’ın kuzeyindeki Revere kasabasında Müslüman bir kadının aracına sprey boya ile Nazi gamalı haç işareti yapılarak hasar verildiğini ifade etti. Güvenlik nedeniyle kimliğini açıklamak istemeyen kadın, CAIR yoluyla “Beni nefretiniz ile yaraladınız ama aynı zamanda bakımını yapmaya çalıştığım hasta insanları ve toplumu da yaraladınız.” ifadesini paylaştı. Müslüman kadının daha önce de 4 kez aynı şekilde vandalizme maruz kaldığı kaydedildi. Polis, olayı “nefret suçu” kapsamında soruştururken, CAIR bilgi paylaşımı için 1000 dolar ödül koydu.

New York’ta Caminin Dini Sembollerine Zarar Verildi

Öte yandan, New York eyaletinin kuzeyindeki LeRay kasabasında bulunan bir camiye kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından hasar verildi. Kuzey New York İslam Merkezi yetkilileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde kapalı olan caminin içine girilerek dini sembollere zarar verildiğini açıkladı. Eyalet polisinin olayı “muhtemel nefret suçu” kapsamında araştırdığı bildirildi.

ABD’de İslamofobi

Geçen yıl ABD’de İslamofobi üzerine yayımlanan raporda, ülkedeki Müslüman karşıtlığının kişilerin sahip olduğu dini inançlardan dolayı değil, siyasi kaynaklı olduğu sonucuna varıldığına yer verililmişti. Raporda, bir Müslümanı şahsen tanıyan bir Amerikalının tanımayana kıyasla Müslümanlara karşı olumlu bir düşünceye sahip olma ihtimalinin iki katından fazla olduğu kaydedildi.

Hiçbir Müslüman tanımayan Amerikalıların sadece yüzde 21’inin Müslümanlar hakkında olumlu görüş bildirdiği belirtilen raporda, bu oranın herhangi bir Müslüman tanıyanlar arasında yüzde 47, yakın bir Müslüman arkadaşı olanlar arasında ise yaklaşık yüzde 57’ye çıktığı ifade edildi. Ayrıca, Müslümanların dini ayrımcılık gören muhtemel en yüksek grup olduğuna işaret edildi.

Siyahilere Karşı Irkçılık

ABD’de George Floyd isimli siyahi vatandaşın gözaltına alındığı sırasında yoldan geçen biri tarafından cep telefonuna kaydedilen, kurbanın polis gözetiminde can verişine tanıklık eden görüntülerin sosyal medyada yayılması ülke çapında infiale yol açtı. Görüntülerde bir polisin gözaltı işlemi sırasında, elleri arkadan kelepçelenmiş olarak yüzükoyun kaldırıma yatırılan Floyd’un boynuna dizini dayayarak dakikalarca nefes almasını engellediği, adamın defalarca “Nefes alamıyorum.” diye uyarmasına rağmen dizini boynundan çekmediği ve sonunda nefessiz kalan kurbanın can verdiği görülüyor. Dün yaşanan olayın ardından Floyd’u gözaltına alan 4 polis görevden ihraç edildi. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |