'Kovid-19'

Almanya’da Yurt Dışından Dönenlere Ücretsiz Korona Testi

Almanya’da yurt dışından dönen herkese ücretsiz koronavirüs testi imkanı sağlanacak. Testlerin maliyeti devlet ve sağlık sigortaları tarafından karşılanacak.

Fotoğraf: Shutterstock / Değişiklikler: Perspektif
Almanya‘da  yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılma riskini azaltmak amacıyla tüm havalimanlarında test merkezleri kurulacak. Telekonferans yöntemiyle düzenlenen Eyalet Sağlık Bakanları toplantısı sonrası alınan kararı kamuoyuna duyuran Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı, Almanya‘ya geliş ve gidişlerde herkese test yaptırmalarını tavsiye ettiklerini bildirdi. Kalaycı, elinde negatif sonuçlu testi bulunmayanların 14 gün ev karantinasına girmemek için bu test merkezlerinde ücretsiz bir şekilde test yaptırabileceklerini ifade etti. Kalaycı, testlerin yalnızca havalimanlarında değil aynı zamanda doktor muayenehanelerinde veya hastanelerde yaptırılabileceğini açıkladı. 

Özellikle riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelişlerde yolcunun test sonucu getirmemesi hâlinde havalimanında test yaptırması istenecek. Riskli bölgelerden gelip test yaptırmak istemeyenler için 14 günlük karantina zorunluluğu bulunuyor. Riskli bölge kategorisinde bulunmayan ülkelerden gelişlerde ise kişi söz konusu testi 72 saat için de dilediği yerde yaptırabilecek.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn konuyla ilgili açıklamasında “Güncel vaka sayıları bir kez daha gösteriyor ki hala korona pandemisinin tam ortasındayız. O nedenle sürekli artan seyahat trafiği Almanya’ya sürekli daha fazla enfeksiyon taşınması riskini de artırıyor” dedi.  Sağlık Bakanı, ulusal test stratejisinin alınan kararla tamamlandığını vurguladı.

Türkiye’deki Havalimanlarında da Korona Testi Yapılıyor

Almanya’da koronavirüs salgınıyla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitüsü, Türkiye, Mısır, ABD gibi 130 ülkeyi riskli bölge kategorisinde bulunduruyor. Türkiye havalimanları ve gümrük kapılarında da 110 TL karşılığında Kovid-19 testi yapılıyor. Bu testin sonucu e-devlete kısa sürede bildiriliyor. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan test sonucunu alan vatandaşlar, bulunduğu kentin sağlık dairesine sonucu ibraz etmeleri halinde 14 gün karantinaya alınmıyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler