'Polis Şiddeti'

Polisten Gözaltında Ölen Siyahi Müslümana: “Allah Sana Yardım Etmeyecek.”

Phoneix kentinde, gözaltına alınması esnasında hayatını kaybeden Muhammed Muhaymin'e, polisin "Allah şu anda sana yardım etmeyecek." dediği görüntüler ortaya çıktı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Phoenix kentinde, 2017 yılında gözaltına alınması esnasında hayatını kaybeden siyahi Müslüman Muhammed Muhaymin’e, polisin, Allah şu anda sana yardım etmeyecek.” dediği görüntüler ortaya çıktı. Görüntüleri internet sitesinde yayımlayan Muslim Advocates (Müslüman Avukatlar), Muhaymin’in dinî inancı ile alay eden ve ölümüne sebep olan polislerin hâlâ görevde olduğuna vurgu yaptı.

Muslim Advocates isimli sivil toplum örgütünün internet sitesinde yayımlanan görüntülerde, Arizona’nın Phoenix kentinde yaşanan tutuklama hadisesinde, Muhaymin’in “Allahım yardım et.” sözlerine karşın bir polisin, “Allah mı? Allah şu anda sana yardım etmeyecek.” cevabını verdiği tespit edildi.

Müslüman Avukatlar örgütü, polisin vücut kamerasına yansıyan görüntülerle ilgili, “Phoenix polisinin, Muhammed Muhaymin’i Müslüman inancı ile alay ederek öldürmesi.” ifadesini kullandı.

Köpeği İle Tuvalete Girmek İstediği İçin Gözaltına Alınmak İstenmişti

Maricopa ilçesindeki bir sosyal hizmet binasının tuvaletine kendine yardımcı olan hizmet köpeği ile girmek isteyen Muhammed Muhaymin, kurum görevlisi ile tartışma yaşamıştı.

Muhaymin, 4 Ocak 2017’de yaşanan olayda, kurum görevlisinin şikayeti üzerine olay yerine gelen ve kendisini tutuklamaya çalışan polise direnmişti. Silahsız olmasına rağmen polisin aşırı şiddetine maruz kalan siyahi Amerikalı defalarca nefes alamadığını dile getirmişti.

Memur Jason Hobel’in vücut kamerasına ait olduğu bildirilen görüntü kaydında, en az dört kişi olduğu anlaşılan polisler tarafından, boynuna, başına ve gövdesine uzun süre baskı uygulanan ve “Nefes alamıyorum.” seslenişleri dikkate alınmayan Muhaymin olay yerinde can vermişti.

Muhaymin’in ailesinin, olaya ilişkin 10 polis memurunun sanık olarak belirlendiği dava nedeniyle şehir yönetimine 10 milyon dolarlık dava açtığı bilgisi de mahkeme kayıtlarındaki belgelerde yer aldı.

Muhammed Muhaymin İle George Floyd’un Ölümü Arasındaki Benzerlik

Mahkeme kayıtlarında ruhsal sağlık problemleri yaşadığı belirtilen Muhammed Muhaymin ile siyahi George Floyd’un 25 Mayıs’ta polisin gözaltı işlemi esnasındaki ölümlerindeki benzerlik dikkati çekti.

Minneapolis kentinde polis, Floyd’un ensesine 8 dakika boyunca dizi ile bastırmış ve sonunda siyahi Amerikalı nefessiz kalarak hayatını kaybetmişti. Bugün yayınlanan görüntülerde, Phoenix polis memurlarının da Muhaymin’i kelepçeli halde yere yatırıp, yaklaşık 8 dakika boyunca vücuduna baskı uygulayarak ölümüne sebep oldukları görülüyor.

Görüntülerde ayrıca, Muhaymin’in tıpkı Floyd gibi, “Nefes alamıyorum.” dediği, 4 polis memurunun ise kendisine küfür ve hakaretle karşılık verdiği yer alıyor. Aradaki benzerliğe işaret eden Müslüman Avukatlar örgütü, davaları devam etmesine karşın disiplin cezası bile almamış 4 polisin görevden el çektirilmesi için Phoenix Belediye Başkanı Kate Gallego’ya çağrıda bulundu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler