'Yunanistan'

Yunanistan’ın Moria Kampında Yangın: Binlerce Sığınmacı Evsiz Kaldı

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria sığınmacı kampında çıkan yangında binlerce kişi evsiz kaldı.

9 Eylül 2020 admin
Moria Kampı @AA

Kumutsakos, başkent Atina’da, ülkenin en büyük sığınmacı kampı olan Moria‘da çıkan yangına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kampta yaşayan yaklaşık 12 bin 500 kişiden 3 bin 500 kadar sığınmacının muhtemelen kampın yakınındaki çadırlarda barındırılacağını kaydeden Kumutsakos, diğerlerinin ise merkezde yaşamaya devam edeceğini dile getirdi.

Bakan Vekili Kumutsakos, alevlerden kaçan binlerce sığınmacının yıkılan kampın yakınında toplandığını belirterek “Eşi görülmemiş bir insani krizle karşı karşıyayız. Moria‘daki dramatik olaylar büyük bir yangına neden oldu. Merkez yıkıldı. Sonuç olarak, binlerce kişi evsiz kaldı. Göç ve salgın birleşimi son derece zorlu bir durum yarattı.” ifadesini kullandı.

Refakatsiz Sığınmacı Çocuklar Ana Karaya Nakledilecek

Tüm tedbirlerin yeni koşullar ışığında değerlendirildiğine işaret ederek 408 refakatsiz sığınmacı çocuğun Yunanistan ana karasına nakledilmesine öncelik verileceğini aktaran Kumutsakos, tüm savunmasız gruplar için güvenli bir yer bulacaklarını dile getirdi. Kumutsakos, şu ana kadar can kaybı bildirilmediğini, yangının Kovid-19 salgınına karşı uygulanan izolasyon tedbirleri sonrası sığınmacıların çıkardığı karmaşanın ardından çıktığını aktardı.

Polis Kamp Çevresine Barikatlar Kurmuştu

Yaklaşık 12 bin 500 sığınmacıya ev sahipliği yapan Moria kampı, geçen haftadan bu yana tespit edilen 35 Kovid-19 vakası nedeniyle karantinaya alınmıştı. Midilli Adası’ndaki kampın farklı noktalarında saat 02.00 sularında yangın çıkmıştı. Yunan hükümeti, bunun bir kundaklama olabileceğini öne sürüyor. Çok sayıda polis ve itfaiye ekibinin bölgeye sevk edildiği yangında çevik kuvvet polisleri de kent merkezine yürümek isteyen sığınmacıları engellemek için kamp çevresine barikatlar kurmuştu. Uluslararası insani yardım kuruluşları, kamptaki aşırı kalabalık ve insani olmayan şartlara dikkati çekerek kampta sosyal mesafe ve temel hijyen şartlarını sağlamanın mümkün olmadığı uyarısında bulunuyor.

“Bu, İnsanlık Dışı Alman Siyasetinin Bir Sonucu”

Alman haber ajansı dpa’ya, “Midilli Adası’ndaki son gelişmeler, Avrupa müdahalesinin ne kadar acil olduğunu açıkça ortaya koyuyor.”, şeklinde konuşan CDU/CSU siyasi sözcüsü Mathias Middelberg, sırf Almanya’nın yardımıyla bir yere varılamayacağını söylüyor. “Bu, Almanya’nın mültecileri tek başına kabul edeceği izlenimini veriyor.” Pro Asyl Vakfı, Almanya ve AB’yi doğrudan yangından sorumlu tutuyor.

“Moria felaketi,  insanlık dışı olan Alman ve Avrupa siyasetinin bir sonucudur”, şeklinde konuşan genel müdür Günter Burkhardt, mülteci kampından binlerce insanın psikolojik olarak yıpranmış olduğunu söylüyor. “Adil sığınma prosedürleri sağlamak yerine, tüm AB ülkeleri bu felakete gelene kadar izledi.” (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler