'Kanada'

Kanadalı Hâkim Müslüman Kadından 5 Yıl Sonra Özür Diledi

Kanada'da başörtüsü nedeniyle Müslüman bir kadının davasına bakmayan hâkim, davalı kadından 5 yıl sonra özür diledi.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Kanada’nın Quebec eyaletindeki hâkimlerin en üst disiplin organı olan Quebec Yargı Konseyi üyeleri, daha önce aldıkları karar gereğince, Hâkim Eliana Marengo ve davasına bakmadığı Rania El-Alloul ile çevrim içi bir oturum gerçekleştirdi. Konsey üyelerinin önünde özür dilediği metni okuyan Hâkim Marengo, El-Alloul’dan başörtüsünü çıkarmasını istemekle hata yaptığını, verdiği rahatsızlıktan pişman olduğunu ve hiçbir zaman suç veya saygısızlık niyetinde olmadığını söyledi.

“Sizden En İçten Duygularımla Özür Diliyorum”

Marengo, o sırada El-Alloul’un başörtüsünü mahkeme salonunda giyilen bir şapka veya güneş gözlüğü ile karşılaştırdığını belirterek, “Şapkalara ve güneş gözlüklerine atıfta bulunmam, basitçe, adliyede davranış kurallarının genel olarak nasıl uygulandığını örnekleme amaçlıydı ve kesinlikle ne size ne de inançlarınıza saygısızlık etme amaçlı değildi. Sizden en içten duygularımla özür diliyorum” dedi. Rania El-Alloul da Marengo’nun özrünü kabul ettiğini açıkladı.

Hâkim Başörtüsünü Gerekçe Göstererek Davaya Bakmamıştı

Kanada’nın Montreal kentinde Nisan 2015’te hâkim Marengo, trafik suçu sebebiyle duruşmaya gelen davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davaya bakmamıştı.

Marengo, “mahkeme salonlarının laik mekanlar olduğunu, mahkemelerde hâkimin karşısına düzgün kıyafetle, şapkasız ve güneş gözlüğü olmadan çıkılması kuralı bulunduğunu” söyleyerek, başörtüsünü de bu kapsamda değerlendirmişti. Davalı Müslüman kadına, duruşmaya devam etmek için iki seçenek sunan Marengo, bunlardan birinin başörtüsünü çıkarmak, diğerinin de avukat tutarak duruşmalara onu göndermek olduğunu ifade etmişti.

Davalı Rania El-Alloul da avukat tutacak parası bulunmadığını, başörtüsünü de dini inancı nedeniyle çıkarmayacağını belirterek isteği reddetmişti. Davalı kadının bu kararı üzerine hâkim, duruşmaya devam etmemiş ve duruşmayı süresiz ertelediğini açıklamıştı.

Olayın Kanada ve dünya kamuoyuna yansıması üzerine Kanada Başbakanı Justin Trudeau başta olmak üzere El-Alloul’a toplumdan destek gelmişti. Quebec Eyaleti Yargı Konseyi, gelişmeler üzerine gelen onlarca şikayet başvurusunu değerlendirdiği son oturumunda, hâkimin, El-Alloul’dan bir mektupla yazılı olarak özür dilemesine karar vermişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler