Danimarka Aşırı Sağcı “Stram Kurs” Parti Üyeleri Stockholm’de Kur’an’ı Kerim Yaktı

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri İsveç'in başkenti Stockholm'un Rinkeby mahallesinde izinsiz bir eylemde Kur'an-ı Kerim yakarak sosyal medyada yayımladı.

admin 10 Eylül 2020

Türklerin ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Stockholm’un Rinkeby, Fittja, Alby, Husby ve Upplansvesby mahallerinde 12 Eylül’de polisten Kur’an’ı Kerim yakmak için izin isteyen aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri izin çıkmayınca provokasyonu gizlice gerçekleştirdi.

Danimarka

Danimarkalı Parti Liderinden Irkçı Provokasyon

3 Eylül 2020

Sosyal medyada yayımladıkları videoda yer alan görüntülere göre, aşırı sağcı parti üyelerinin içinde bulunduğu araç, sabahın erken saatlerinde Rinkeby mahallesinin merkezine geldi. Araçtan inen bir kişi üzerine benzin döktüğü Kur’an-ı Kerim’i ateşe verdi. Provokasyonu gerçekleştiren ırkçı üyeler kimse görmeden hızla olay yerinden uzaklaştı.

Kur’an-ı Kerim Yakma Provokasyonu

Geçen ay, Danimarka’dan İsveç’in Malmö kentine gelen Stram Kurs lideri Rasmus Paludan‘ın yandaşları, polisin izin vermemesine rağmen Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Provokasyon görüntülerinin internette yayılmasının ardından Malmö’de ırkçılık karşıtı grup, olaya tepki göstermiş, trafiği engelleyen eylemciler yolda lastik yakmıştı. Polis, Kur’an-ı Kerim yakan 3 kişiyi gözaltına almıştı. İki yıl boyunca İsveç’e giriş yasağı getirilen Paludan, geçen hafta İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakmak için bu ülkenin vatandaşlığına başvuruda bulunmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |