Mülteciler IFRC Başkanı Rocca’dan “Göçmenleri Geri İtmeyin” Çağrısı

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Başkanı Francesco Rocca, uluslararası mülteciler hukukunda yer alan göçmenleri ve sığınmacıları "geri göndermeme ilkesine" saygı duymaları için Yunanistan ve Avrupa Birliği'ne (AB) çağrıda bulundu. 

admin 10 Eylül 2020

Rocca, BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliği’nin (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hayatın her kesiminden insanlar için bir “felaket” olduğunu belirten Rocca, “Ancak dünyadaki savunmasız göçmenler, sığınma arayan insanlar ve mülteciler için mutlak bir ‘felaket’ oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Dosya: Kovid-19 ve Risk Toplumları

Korona Karşısında Savunmasız Kalanlar: Mülteciler

1 Nisan 2020

Rocca, bazı ülkelerin sınırlarını orantısız şekilde kapatmasından göçmenlerin olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, “Yüksek gözaltı ve sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıyalar. Salgın için giderek daha fazla günah keçisi yapılıyorlar. ” diye konuştu.

Pandemi döneminde bazı Avrupa ülkelerinde göçmenlerin fiziksel şiddet ve saldırılara maruz kaldığını aktaran Rocca, göçmenlerin Kovid-19’u yaymakla suçlanmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.  Rocca, göçmenlere karşı “damgalama” ve “ayrımcılık” yapılmaması için medyaya da büyük görev düştüğünün altını çizdi.

“Geri Göndermeme İlkesi Bir Zorunluluktur”

Yunanistan‘ın karadan ve denizden göçmenleri Türkiye’ye doğru “geri itmesine” ilişkin sorulan soruya Rocca, şu karşılığı verdi:  “Yunanistan‘a, Avrupa Birliği’ne ve dünyadaki tüm ülkelere çağrım, geri göndermeme ilkesinin bir zorunluluk olduğu ve her ülkenin saygı duyduğu bir prensip olması gerektiğidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde, pek çok durumda mülteci ve göçmenlerin, ahlaki ve insani olarak kabul edilemez olan daha büyük siyasi bir oyunun parçası olduğunu düşünüyorum. Bu geri itmeler, Yunanistan‘ın yanı sıra Akdeniz’de pek çok ülkede gördüğümüz şeyler.”

Rocca, Yunanistan‘a adalarda gayriinsani koşullarda barınan göçmenleri Yunan ana karasına taşıması için bir kez daha çağrı yaptı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |