Avusturya Avusturyalı Bakan: “Camiye Giderek Entegrasyon Olmaz”

Entegrasyon raporunu basına sunan Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, İslami anaokuluna veya hafta sonu camiye gitmenin entegrasyonu sağlamayacağı açıklamasında bulundu.

admin 10 Eylül 2020

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, geçtiğimiz salı günü entegrasyon raporunu basına sundu. Raab, vatandaşların etnik gruplara ayrılıp, kendi süpermarket, okul ve derneklerinin olmasını istemediğini belirtirken, “Bu insanların çoğunluk toplumu ile ilişkisiz olmalarını istemiyoruz. Biz bir bütün olarak toplumsal entegrasyon istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Paralel toplumların ülke için büyük endişeye neden olduğunu söyledi.

Avusturya

Kurz Usulü Entegrasyon

8 Ekim 2017

Entegrasyon Camiye Giderek Olmaz

Entegrasyon ile ilgili konuşmasının devamında ise “Türk süpermarketine, İslami anaokuluna gitmek, bir Türk futbol kulübünde oynamak ve hafta sonları camiye gitmek entegrasyon değil.” ifadelerini kullanan Raab, entegrasyonun kültürel çeşitlilik olduğunu ifade etti ve “Bunun için bu insanların yabancı kökenli olmayanlarla beraber yaşaması gerek.” diye konuştu. Ayrıca entegrasyonun ortak bir payda olarak Alman diliyle, birlikte yaşamak olduğunu dile getirdi.

“Avusturya Son On Yılda Entegrasyonda Çok Şey Başardı”

Anatomi Serisi

Asimilasyon Nedir?

19 Temmuz 2020

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim durumuyla alakalı da konuşan Bakan Raab, “Bizim için önemli olan velilerin okulla ortak çalışmaları, veli toplantılarına katılmaları, öğretmenlerle iletişim hâlinde olmaları ve çocuklarına eğitim yolunda destek olmaya çalışmaları.” diye konuştu. Velilere yönelik kurslara başladıklarını da belirten Raab, “Veliler kursu, Almancayı iyi konuşamayan tüm velilere yönelik. Bu şekilde kendilerini entegrasyon sürecine kazandırmaya çalışıyoruz.” dedi. Raab, Avusturya’nın son on yılda entegrasyonda çok şey başardığını da dile getirirken, “Ancak hâlâ yapılacak çok şey var.” diye konuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar