Kanada Kanada Halkından İsrail’in İnsan Hakları İhlallerine Tarafsız Yaklaşım Talebi

Kanada’da yapılan bir ankete katılanların büyük çoğunluğu, işlediği savaş suçları nedeniyle İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiği görüşünü belirtti.

admin 18 Eylül 2020

Ortadoğu’da Adalet ve Barış için Kanadalılar (CJPME), Kanada Bağımsız Yahudilerin Sesi (IJV) ve Filistin-İsrail’de Birleşik Adalet ve Barış Ağı (UNJPPI) isimli STK’lar tarafından EKOS Research isimli kuruluşa yaptırılan anketin sonuçları, “Çifte Standart Yok: Kanadalılar İsrail’e Karşı Daha Büyük Tarafsızlık Beklemektedir” başlıklı raporla yayımlandı.

Ankete ilişkin açıklama yapan Ortadoğu’da Adalet ve Barış için Kanadalılar (CJPME) Başkanı Thomas Woodley, ankete katılanların yüzde 84’ünün, savaş suçu ve insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanması yönünde görüş bildirdiklerini açıkladı.

“Kanada Soruşturmalara Müdahale Etmemeli”

Woodley, Kanada’nın bu yılın başlarında, UCM’nin İsrail hakkındaki savaş suçlarına yönelik olası bir soruşturmasını engellemeye çalıştığını belirterek, “Kanadalılar, İsrail’in veya başka herhangi bir devletin, eylemlerinden ötürü hesap verme sorumluluğundan korunmaması gerektiğini düşünüyorlar. Kanadalılar tarafsız bir UCM’yi destekliyorlar ve Kanada’nın hoşlanmadığı soruşturmalara müdahale etmesi fikrine karşı çıkıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca rapora göre Kanadalıların yüzde 86’sı, Kanada’nın, İsrail’in insan hakları ihlallerini sırf müttefik olduğu için görmezden gelmesine karşı çıkıyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |